Hádanky máme rádi všichni. Zabýváme se jimi už od dětství, hledáme skrytá slova, rozdíly mezi obrázky nebo řešíme jednoduché úlohy a přesmyčky. Když jsme starší, přichází křížovky, osmi měrky nebo sudoku. Zkrátka hledáme způsoby, jak udržet svůj mozek v dobré kondici. A optické klamy patří bezesporu mezi nejúžasnější a nejoblíbenější hádanky. Existuje nepřeberné množství druhů těchto klamů.
Na první pohled je park prázdný
Na sociálních sítích se objevil nový vizuální hlavolam, který zanechal mnoho lidí v úžasu. Zadání zní jasně – najděte psa na fotografii. Na první pohled je ale na fotce vyobrazený jen prázdný park s dřevěnou lavičkou a cestou lemovanou trávníkem. V pozadí pak můžeme zahlédnout několik zbarvených stromů.
A přeci je někde na fotografii i pes. Najděte si chvíli a fotografii důkladně prozkoumejte. Jak dlouho vám bude trvat, než psa najdete? Pokud se vám to nedaří, podívejte se na výřez s opěradlem lavičky v centru. Tak co, už pejska vidíte? Ano, jeho hlava je schovaná přesně ve zdobném zákrutu kovového opěradla lavičky.
Jak nás mozek klame?
Podle vědců má mozek schopnost předvídat budoucnost, i když jen o malý okamžik – zhruba desetinu vteřiny před tím, než se událost skutečně odehraje. Toto předvídání nám umožňuje třeba zachytit hozený míč do ruky nebo uhnout před srážkou s jiným člověkem v davu. A na tomto principu jsou optické klamy postavené.
Optické klamy vznikají, když se mozek snaží nahlédnout do budoucnosti, avšak tyto obrazy neodpovídají skutečnosti. Mozek je ve skutečnosti přesvědčený, že to, co vidí, není iluze, ale realita. Optické klamy ale nemusí sloužit jen k pobavení. Využívají se v architektuře, sochařství, malířství, fotografii i návrhářství. V některých uměleckých směrech optické klamy zdůrazňují kontury kreseb nebo stíny postav. Sledují je i fyziologové, jelikož některé optické klamy mohou upozornit na zrakové poruchy.