Domácí okurky vždy chutnají skvěle, máte je téměř zadarmo a vychutnávat si je můžete během celého léta. Mnoho zahradníků používá hnojivo z kvasnic. Existují tři důvody, proč byste měli hnojit okurky na zahradě tímto způsobem:
- mladé rostlinky mnohem lépe a rychleji zakoření,
- kvasinky stimulují růst kořenového systému,
- hnojení kvasnicemi zlepšuje složení a kvalitu půdy (dusík a fosfor).
Zkušení zahradníci, kteří se pěstováním zeleniny zabývají po mnoho let, přísahají na používání kvasnic při hnojení. Tato metoda umožňuje znatelné urychlení růstu a dozrávání ovoce a zeleniny. Okurky navíc díky tomu nebudou absorbovat žádné chemikálie, které byste běžně použili na hnojení. Kvasnice nechají půdu čistou, bez pesticidů a další chemie.
Výhody a nevýhody hnojení kvasnicemi
Kvasnice jsou skvělé pro obohacení půdy o bílkoviny, aminokyseliny, organické železo a další složky. Sazenice okurek rychleji rostou a zvyšuje se také odolnost sazenic vůči nedostatku světla. Kořeny rostlin rostou rychleji a jsou neuvěřitelně pevné. Zvyšuje se také odolnost celé rostliny vůči houbovým chorobám. Velkou výhodou je také nízká cena tohoto hnojiva.
Jaké jsou naopak nevýhody této metody hnojení? Kvasnice nemůžete použít více než dvakrát nebo třikrát za jednu sezónu. Kvasnicové hnojivo funguje také pouze za tepla. Na studena se celý proces zastaví a nebude mít vůbec žádný účinek. Tato metoda díky tomu bude zcela neúčinná a vyhodíte nejen peníze, ale také práci a čas.
Základní pravidla pro hnojení pomocí kvasnic
Pamatujte, že všechna organická hnojiva (včetně kvasnic) musí být aplikována na půdu pod okurky. Nikdy se nesmí dostat na samotnou rostlinu, protože by ji produkt mohl zahubit. Pro použití droždí musí být půda příjemně teplá, a proto byste ho měli aplikovat večer. Posledním pravidlem je kombinace kvasnic s popelem, protože droždí potřebuje k fermentaci hodně vápníku a draslíku. V opačném případě bude metoda neúčinná a okurky vám neporostou rychleji než bez hnojiva.
Recept na efektivní hnojivo z droždí
Na výrobu budete potřebovat 1 gram suchého droždí, 1 polévkovou lžíci cukru krystal a 1 litr teplé vody. Vše promíchejte ve vhodné nádobě a nechte stát na teplém místě po dobu dvou hodin nebo déle. Poté roztok zřeďte dalšími 5 litry vody a nalijte přes kořeny okurek na zahradě. Nezapomeňte zalévat jen půdu a dávejte si pozor, aby se hnojivo nedostalo na zelené části rostlin.
Další možností je smíchat 1 litr teplé vody a 50 gramů čerstvého droždí. Poté roztok nařeďte dalších 5 litry vody a použijte jako výše uvedené hnojivo. Někteří zahradníci místo droždí používají chléb, který má velmi podobný účinek. Potřebovat budete 500 gramů pečiva a namočte do vody. Přidejte 500 gramů nasekané lučiny, zalijte vodou a nechte 48 hodin odpočívat.
Zdroj: smakdnia.pl