Máte sousedy, kteří mají nádherné záhony plné úrody? Možná je to tím, že využívají na hnojení dřevěný popel. Dnes se podíváme na všechna tajemství, která toto přírodní hnojivo skrývá. Využít ho můžete na ovoce, zeleninu i okrasné rostliny. Obsahuje asi 30 minerálů, které jsou pro rostliny velmi důležité, aby rychle a hodně rostly. Podívejme se, jak můžete připravit dokonalé hnojivo z něčeho tak jednoduchého, jako je dřevěný popel.
Jak připravit roztok nebo infuzi z popela?
Zaručeně rostlinám nechcete ublížit. Proto se musíte naučit, jak popel správně používat. Jednou z možností je roztok. Vezměte 1 šálek popela a smíchejte s 10 litry vody. Takto připravenou tekutinu můžete používat na kořeny rostlin. Nikdy hnojivo nepoužívejte na samotné rostliny, ale vždy na půdu a kořeny. Před použitím roztok vždy promíchejte, abyste uvolnili popel ze dna nádoby. Tímto způsobem nemusíte používat žádnou chemii, a přesto získáte silné a zdravé rostliny.
Další možností je infuze z popela. Pro přípravu budete potřebovat kbelík naplněný do 1/3 popelem, dolijte horkou vodou a nechte louhovat po dobu dvou dnů. Poté nálev přefiltrujte a používejte na zalévání kořenů nebo postřiku samotných plodin. V tomto případě můžete postříkat i samotné listy plodin. Aplikaci byste měli provádět večer za klidného počasí, a to 2-3krát měsíčně.
Hnojení listů a sazenic
Hnojení listů můžete provádět předchozími způsoby, ale také odvazem z popela. Asi 300 gramů popela prosejte a zalijte vroucí vodou. Vařte po dobu 25-30 minut. Následně vývar nechte vychladnout na pokojovou teplotu a zřeďte ho 10 litry vody. Šikovným trikem je přidat 40-50 gramů domácího mýdla, díky kterému bude hnojivo na listech lépe držet. Tuto metodu lze použít na boj proti škůdcům a chorobám.
Hnojit můžete také sazenice ihned po tom, co si je přinesete z obchodu nebo trhu. Díky tomu se jim podaří lépe a rychleji zakořenit. Pro urychlení růstu byste měli tenkou vrstvu popela obnovovat každých 8-10 dnů. Velkým benefitem této metody je fakt, že od sazenic odradíte mnoho škůdců a hmyzu, kteří by mohli hodně ovlivnit zdraví a plodnost vašich rostlin.
Hnojení popelem pro rajčata, okurky a papriky
Zelenina patří mezi nejznámější plody, na které bude popel zaručeně fungovat. Okurky potřebují během růstu hodně draslíku a vápníku, aby měly co největší úrodu. Na zrání zeleniny používejte ½ litru infuze popela na jeden keř. Hnojivo byste měli opakovat každých 10 dnů. Jestli máte okurky venku, můžete je také postříkat popelovým vývarem, aby měly krásné a zdravé listy. Během aktivního období růstu můžete využít také 3-4 obvazy za měsíc s přídavkem popela.
Rajčata a papriky všichni milujeme a jejich pěstování je poměrně jednoduché. Jejich růst můžete podpořit, když během výsadby přidáte 3 šálky popela na 1 metr čtvereční. Jednoduše do každé díry dejte jednu hrst popela a máte hotovo. Aplikovat ho ale můžete po celou dobu pěstování. Před každým zaléváním jednoduše půdu posypte malým množstvím popela. Po navlhčení se snáze dostane do půdy, kterou bude během celého léta vyživovat a podporovat vaše rostliny k růstu.
Hnojení cibule, česneku a brambor
Pro úspěšné pěstování cibule a česneku bychom měli přidat popel do půdy již na podzim. Zvolte 2 šálky na 1 metr čtvereční na podzim nebo 1 šálek na jaře. Tato zelenina je náchylná na hnilobu koření a tímto způsobem můžete hnilobu minimalizovat. Využít zde můžete také infuzi popela, ale jen třikrát za sezónu, abyste rostliny nezničili.
Pěstujete na zahradě brambory? Při výsadbě do každé díry nasypte 2 polévkové lžíce popela. Při prvním kopání brambor přidejte 1-2 polévkové lžíce pod každý keř a při druhém kopání použijte ½ šálku popela. Během pěstování můžete použít také infuzi popela pro zdraví listů, kterým tím rozhodně neublížíte, ale nepoužívejte ji příliš často.
Hnojení zelí, mrkve a řepy popelem
Nezáleží na tom, jaké druhy zelí si chcete na zahradě vypěstovat. V každém případě jim můžete pomoci díky dřevěnému popelu. Při přípravě záhonu přidejte do půdy 1-2 šálky popela na metr čtvereční. Následně při výsadbě sazenic přidejte hrst dřevěného popela do každé díry. Popel v tomto případě bude chránit brukvovitou zeleninu před hnilobou i škůdci. Využít přitom můžete také infuzi na listy.
Mrkev a červená řepa bude potřebovat 1 šálek popela na metr čtvereční. Jakmile budou rostliny trochu větší, jednou za týden přidejte zálivku z popela na záhony s mrkví a řepou. Pomocí dřevěného popela ale můžete hnojit také cukety. Připravte si 1 šálek popela na metr čtvereční během přípravy záhonu a poté 1-2 lžíce při výsadbě. Nezapomínejte cukety hnojit také během vegetačního období, aby se jim dostávalo pravidelně dostatečné výživy.
Zdroj: ohlyad-dnya.pro