Rajčata patří celosvětově mezi nejoblíbenější druhy zeleniny, proto se objevují na zahrádkách nejen v tuzemsku, ale také u našich sousedů. V každé zemi pak sdílejí různé triky a rady na to, jak vypěstovat největší a nejsladší plody. Pro tentokrát se s tipy na domácí hnojiva podělili maďarští zemědělci, kteří využívají různých plodin nebo ingrediencí pro přípravu domácích postřiků. Co radí, aby plody byly šťavnaté a keříky neohrozili škůdci?
Kopřivový postřik
Známá bylina, kterou mnozí považují za plevel, se používá jako účinné hnojivo i jako odpuzovač škůdců. Jícha obsahuje velké množství živin a potřebných látek. Na přípravu je třeba kilogram kopřiv, které se zalijí 10 litry vody. Po 48 hodinách se může použít neředěný, při zkvašení se naopak musí ředit vodou v poměru 1:10.
Ocet proti mšicím
Levný prostředek proti mšicím se může vyrobit z obyčejného octa. Do půl litru vody se přisypou dvě lžíce cukru a přidají se 2 lžíce octa a stejné množství prostředku na mytí nádobí. Roztok se rozmíchá a aplikuje pomocí rozprašovače.
Pampelišky pro stimulaci růstu
Keříky obsypané květy a následně plody? Pro stimulaci růstu se může připravit pampeliškový posilovač. Nasbírají se dva kilogramy čerstvých pampeliškových listů, které se louhují v 10 litrech vody po dobu 14 dní. Každý den je třeba směs promíchat. Ředí se vodou v poměru 1:5 a aplikuje pomocí rozprašovače zejména v jarních měsících.
Listy z ořešáků proti houbám
Vlašské ořechy jsou blahodárné pro lidské zdraví, ale v lidové medicíně se používají též na odvary listy. Obdobně najdou užitek na zahradě pro odpuzení škůdců, mravenců i jako ochrana proti houbovým chorobám. Do nádoby plné ořešákových listů se nalijí dva litry vařící vody, po zchladnutí se aplikuje na všechny druhy rostlin.
Mléčný koktejl pro rostliny
Převařené mléko se smíchá s vodou v poměru 2:1, vzniklý mléčný koktejl se aplikuje na rajčatové keříky nebo jiné druhy zeleniny. Funguje zejména proti plísním a celkově posiluje růst rostlin.
Zdroj: tudasfaja.com