Mnoho lidí má osobní zkušenost se smutkem. V důsledku smrti v rodině nebo mezi přáteli se vám mohou zdát sny, ve kterých se nachází mrtvé duše vašich blízkých. Doktorka Lisa M. Shulmanová je odbornicí v neurovědách, která svou osobní zkušenost proměnila ve velmi zajímavý vědecký projekt. Zjistila, proč se nám zdá o mrtvých. Dokážete důvod uhádnout?
Smrt je zlomovým bodem v životě
William J. Weiner byl manžel doktorky Shulmanové. Když zemřel, lékařce se zhroutil celý svět. To se nakonec jednoho dne stane každému z nás. Po dlouhých 17 měsíců bojoval s rakovinou, ale bohužel svůj boj prohrál. Lisa se rozhodla udělat z bolestivého zážitku něco dobrého a prozkoumat svůj žal. Prochází si tím totiž miliony lidí po celém světě.
Právě v období smutku si doktorka všimla, že se jí manžel mnohem častěji zjevuje ve snech. Tomuto fenoménu chtěla přijít na kloub, a proto se ho rozhodla důkladně prozkoumat. Její vědecké objevy překvapili mnoho lidí a přinesli alespoň nějaké odpovědi na naše otázky. Proč se náš smutek přelévá do snů a objevují se nám v nich naši blízcí, kteří již nejsou mezi námi?
Sny o mrtvých mají neurologický význam
Výzkum byl založen na faktu, že emocionální zážitky mají fyzické důsledky v mozku. Naše psychika je velmi mocná věc, která dokáže ovlivnit i to, jak funguje naše fyzické tělo. Po ztrátě milovaného člověka se změní naše emoce a s nimi také náš mozek. Ve chvíli, kdy začnete truchlit, se mozek s touto realitou snaží vyrovnat. Právě proto se nám blízcí lidé objevují ve snech.
Sny o mrtvých jsou podle doktorky Shulmanové snahou mozku o pochopení nové a velmi těžké reality. Jakmile zažijeme něco tak bolestivého, potřebujeme se s tím vyrovnat. Nejen psychicky, ale také fyzicky. V tuto chvíli nastupuje do práce mozek, který se o to snaží prostřednictvím snů. Jestli se vám o mrtvých zdá, je to naprosto přirozená reakce mozku na bolestivou ztrátu. A věřte, že takové sny nebudou trvat věčně.
Zdroj: webniusy.com