Přibližně 150 mrtvých si za uplynulý měsíc vyžádala vlna násilí v baště mexických kartelů, kterou otřásají boje mezi gangy, uvedla tamní prokuratura.
Mezi oběťmi je i pět mužů, jejichž těla byla nalezena se střelnými ranami ve čtvrtek večer na hlavní třídě ve městě Culiacan na severozápadě Mexika. Dne 9. září tam vypukla válka mezi dvěma frakcemi drogového kartelu Sinaloa, jedné z nejnásilnějších a nejmocnějších organizací obchodníků s narkotiky v zemi. Několik místních policistů, kteří jsou podezřelí z účasti na násilnostech, již byli odzbrojeni armádou.
Srážky následovaly po dramatickém zatčení spoluzakladatele kartelu Sinaloa Ismaela Zambadu 25. července na území Spojených států, který tvrdí, že byl unesen v Mexiku a vydán do vazby v USA. Zambada (76) byl zadržen spolu s Joaquínem Guzmánem Lópezem, synem El Chapa, který si v USA odpykává doživotní trest.
Násilnosti vypukly mezi členy gangu loajálními El Chapovi a jeho synem, a ostatními členy kartelu napojenými na Zambadu, který v září u soudu v New Yorku popřel svou vinu v celé řadě vznesených obvinění.
Bývalý mexický prezident Andrés Manuel López Obrador před odchodem z funkce tento týden uvedl, že Spojené státy nesou společnou vinu za tento násilný konflikt, a to pro zatčení Zambadu. Americký velvyslanec v Mexiku Ken Salazar však toto tvrzení odmítl. Washington popírá, že plánoval zatčení Zambadu.
V Mexiku bylo od roku 2006 v důsledku rostoucího kriminálního násilí, které z velké části souvisí s obchodováním s drogami a činností gangů, zavražděno více než 450 tisíc lidí.
Claudia Sheinbaumová, která v úterý složila přísahu jako první mexická prezidentka, se zavázala, že se bude držet López Obradorovy strategie „objetí, ne nábojů“, která spočívá v používání sociální politiky pro boj proti zločinu v jeho počátcích.
Sheinbaumová (62), bývalá starostka hlavního města Mexiko a klíčová představitelka vládnoucí strany, příští týden představí svůj bezpečnostní plán.