Pražský hrad se na Den vítězství proměnil v centrum pozornosti celé republiky. Prezident Petr Pavel svolal vzpomínkový koncert k 80. výročí konce druhé světové války a sezval politickou elitu napříč spektrem. Slavnostní večer s nádechem pompéznosti však přinesl i nečekané absence, překvapivé přítomnosti a drobné skandály. Jak to celé probíhalo, kdo dorazil po zadních chodbách a proč jeden z europoslanců účast odmítl, se dočtete právě teď.
Prezident hostil politické špičky
Večerní slavnost na Hradě měla být důstojnou připomínkou historického milníku, ale v mnoha ohledech připomínala politický galavečer. Mezi prvními dorazil premiér Petr Fiala, jehož ochranka zavedla diskrétně zadem, zatímco další členové vlády přijížděli na nádvoří s o poznání menší mírou tajemství. Nechyběl ministr kultury Martin Baxa ani pražský primátor Bohuslav Svoboda. V sále bylo vidět napětí i poklidné debaty mezi představiteli naprosto odlišných politických směrů.
Opozice u jednoho stolu s vládou
Opoziční představitelé pozvání přijali bez zaváhání – s výjimkami. Tomio Okamura, známý svým ostrým postojem k současné vládě, se během dne objevil na protivládní demonstraci na Staroměstském náměstí, večer však zaujal své místo na Hradě, což působilo téměř jako symbolický kontrast. Z hnutí ANO se večera zúčastnili Karel Havlíček a Alena Schillerová. Vzájemné sympatie mezi nimi byly patrné, když Havlíček své kolegyni galantně nabídl rámě. Nešlo o žádný chladný protokol, ale o přirozený projev blízkého vztahu.

Czendlik zastínil i papeže
Zcela jinou atmosféru přinesl příchod známého kněze Zbigniewa Czendlika. Zatímco jeho kolegové církevníci sledovali promluvu nového papeže Lva XIV. z pohodlí svých farností či v médiích, on se rozhodl osobně vzdát hold památce obětí války na Hradě. Tím mimoděk upozornil na symbolický přesah večera – totiž že se víra a politika někdy prolnou v nečekaných kulisách.
Turek pozvánku odmítl
Překvapení přineslo rozhodnutí europoslance Filipa Turka, který se veřejně omluvil za neúčast. Ve svém prohlášení vysvětlil, že se slavnosti nezúčastní kvůli tomu, že „velmi si vážím pozvání prezidenta Pavla na dnešní událost na Pražském hradě k 80. výročí konce 2. světové války, ale musím účast odmítnout, protože považuji za nesprávné, že nebyl pozván prezident Václav Klaus a prezident Miloš Zeman. Bývalé hlavy státu by měly být přítomny na takto významné vzpomínkové akci. Diplomatický protokol by měl být dodržen a úcta k ústavním tradicím a k bývalému úřadu by měla převážit nad současnými rozdíly v názorech.„

Bartoška zastínil sváteční náladu
Celý den ovšem provázela i smutná zpráva. Zemřel oblíbený herec Jiří Bartoška. I když se Hrad snažil večer uchovat slavnostní ráz, mnozí hosté přiznávali, že je zpráva o odchodu legendy filmového plátna zasáhla. Emoce se tak mísily s pietou a úctou, ale i s náznakem smutku nad koncem jedné éry.
Demonstrace a sváteční programy
Kromě koncertu probíhaly během dne i demonstrace a vzpomínkové akce napříč republikou. Televizní kanály nabídly tematické speciály a na mnoha místech se lidé spontánně shromažďovali, aby položili květiny, zapálili svíčky nebo si připomněli své rodinné příběhy spojené s válkou. Den tak získal na intenzitě – nejen slavnostní, ale i osobní.

Politické gesto nebo upřímná vzpomínka?
Otázkou zůstává, nakolik byla účast politiků na Hradě skutečným výrazem úcty, a do jaké míry šlo o demonstraci veřejného obrazu. Fotografie a záběry z večera ale ukazují i lidské momenty – úsměvy, potlesky, tiché postávání v rohu. Ať už šlo o strategii nebo upřímný zájem, večer měl bezpochyby symbolickou hodnotu.
Kdo chyběl a kdo nečekaně dorazil
Zatímco mnozí čekali přítomnost Andreje Babiše, ten se nedostavil. Naopak překvapením byla účast pirátky Olgy Richterové nebo Patrika Nachera. Slavnostní náladu navíc podtrhlo krásné počasí a decentní hudební doprovod, který celý večer uzavřel v duchu klidu a naděje. Přesto si řada lidí položila otázku – proč chyběli bývalí prezidenti?
Zdroj: Expres.cz