Předvolební průzkum agentury Ipsos přináší nečekané výsledky, které otřásají politickou scénou. Hnutí ANO si sice udržuje jasné vedení, ale skutečné překvapení přichází odspodu – tradiční stranu SOCDEM předběhli v preferencích dokonce i Zelení. Jak si vedou další politické subjekty, kdo by se aktuálně dostal do Sněmovny a jak velký je volební potenciál jednotlivých stran? Čtěte dál a zjistěte, co všechno může otřást podzimními volbami.
ANO zůstává dominantní silou
Politická scéna v České republice stále nese jednoznačný rukopis dominance hnutí ANO. Podle dubnového volebního modelu agentury Ipsos by právě ANO zvítězilo se ziskem 34,4 procenta hlasů. I když se jedná o mírné oslabení oproti předchozímu měsíci, pozice nejsilnějšího hráče zůstává neotřesena. Voliči očividně oceňují konzistentní vystupování lídra a stabilitu, kterou hnutí v turbulentní době nabízí. Přestože se k ANO upírá pozornost jako k favoritovi, volby ještě nejsou rozhodnuté, a prostor pro změnu nálad je stále obrovský.

Spolu posiluje a stahuje náskok
Koalice Spolu, složená z ODS, TOP 09 a KDU-ČSL, si ve srovnání s předchozím měřením polepšila a aktuálně by ji volilo 21,7 procenta respondentů. Je patrné, že Spolu těží z rostoucí nespokojenosti části voličů s aktuálním stavem věcí a dokáže nabízet alespoň částečnou alternativu k dominantnímu ANO. Pokud si koalice udrží tempo a bude pokračovat v intenzivní kampani, může do podzimních voleb ještě pořádně zamíchat kartami.

SPD získává sílu a drží třetí místo
SPD Tomia Okamury se stále drží na stabilní třetí pozici a dle aktuálních dat by získala 10,4 procenta hlasů. To znamená lehké posílení oproti březnu. SPD nadále staví na svém nekompromisním postoji k migraci, Evropské unii i české suverenitě a zřejmě tak nachází odezvu u nemalé části voličů, kteří se cítí být frustrováni současným vývojem.

Starostové klesají, Piráti stagnují
Hnutí STAN se sice stále drží nad pětiprocentní hranicí, ale jejich podpora klesla na 9,8 procenta. Je zřejmé, že čelí určitému opotřebení a oslabenému zájmu ze strany veřejnosti. Piráti, kdysi tahouni změny, si polepšili jen nepatrně – aktuálně by je volilo 6,1 procenta lidí. I přes své dřívější úspěchy se jim nedaří přesvědčit širší publikum, a jejich potenciál zůstává na hranici přežití ve Sněmovně.

Překvapení zleva přináší Stačilo!
Nově vzniklé uskupení Stačilo!, které staví na tvrdé levicové kritice současného systému, by podle průzkumu překročilo pětiprocentní hranici a se ziskem 5,8 procenta by se dostalo do Sněmovny. Jejich růst může signalizovat znechucení části voličů z tradičních stran a touhu po radikálnější změně. Pokud trend vydrží, mohlo by jít o černého koně podzimních voleb.

SOCDEM padá na úplné dno
Zcela šokující je pozice tradiční levicové strany SOCDEM, která by podle Ipsosu získala pouze 1,8 procenta hlasů. To je méně než ekologičtí Zelení, kteří si polepšili na 2,1 procenta. Pro SOCDEM to znamená nejhlubší propad v jejich novodobé historii. Voliči jim zřejmě nevěří, že jsou schopni nabídnout něco nového a raději se uchylují buď ke zcela novým formacím, nebo zůstávají doma.

Volební potenciál ukazuje jiné možnosti
Zajímavější než aktuální preference jsou možná takzvané volební potenciály. ANO má potenciál oslovit až 44,6 procenta voličů, zatímco Spolu může v ideálním scénáři získat 31,1 procenta. STAN má teoreticky podporu až 26,3 procenta, SPD 26 procent a Piráti 16,3 procenta. To ukazuje, že prostor pro zvraty tu stále je. Uskupení Stačilo! má potenciál 15,5 procenta, což je další signál jejich rostoucí síly.
Voliči stále váhají
Přestože se volební účast odhaduje na slušných 62 procent, až 46 procent lidí, kteří účast plánují, stále nemá jasno, komu svůj hlas nakonec dají. To z voleb činí otevřený souboj, kde se může rozhodnout až na poslední chvíli. Politici tak mají před sebou několik měsíců, během kterých mohou získat nerozhodnuté voliče na svou stranu – nebo je zcela ztratit. Sázka na jasné sdělení, srozumitelný program a důvěryhodné tváře může rozhodnout vše.
Zdroj: Novinky.cz