Heslo k wi-fi? Je v schované v počítači!

Být online je trendem dnešní doby, ale co dělat, když zapomenete heslo a nelze jej nikde vyhledat? Není třeba z toho mít hned trauma a utrácet za drahá data a připojovat se přes mobil. Stačí vědět, kde hledat. Stačí se totiž v minulosti i jen jedenkrát připojit do některé sítě přes počítač, ten si vše zapamatuje. Pak už jen vědět, kde seznam hesel najít. Cesta k uloženým heslům není složité, ale je nutné provést některé konkrétní kroky. Pak už se jen heslo použije a zařízení je opět online.

Ztracené heslo? Stačí hledat!

Při připojení k wifi je nutné znát název sítě a heslo. Název sítě se většinou objeví sám poté, co se zapne vysílač přístupu k internetu. Jedná se o ikonku se sílou signálu v pravém dolním rohu v liště. Platí to samozřejmě u nejběžněji používaných počítačů se systémem Windows. Někdy je nutné heslo zadat znovu, ale to je právě okamžik, kdy jej nemusíte mít po ruce. Co v takové chvíli dělat? U oblíbených Windows 10 stačí stisknout tlačítko Start a následně jít cestou: Počítač> Síť a Internet> Zpráva o stavu> tlačítko Centrum sítí a sdílení. U novější verze Windows 11 pak platí, že po Startu se musí jít na ovládací panel a přejít na trasu: Ovládací panely> Síť a Internet> Centrum sítí a sdílení.

V Centru sítí se najdou všechna připojení

V této oblasti počítače se najdou veškerá dosavadní připojení, přičemž lze vybrat chronologicky název sítě Wi-Fi. Posléze se klikne na okno Stav: Wi-Fi a tlačítkem se rozvinou Vlastnosti bezdrátového připojení. V tomto okně lze nalézt veškeré informace o síti a její dostupnosti, kromě toho obsahuje též kartu Zabezpečení. V té stačí zaškrtnout u hesla políčko Zobrazit znaky. V tu chvíli se odhalí použité heslo v políčku Klíč zabezpečení sítě. Samozřejmě tato možnost platí pro aktuálně používanou síť bezdrátového připojení.

Dříve používané sítě

Co dělat v případě, že už v minulosti bylo do dané sítě zadané heslo, ale není aktuálně používaná. Může se jednat o návrat do hotelu, kde jste dříve pobývali nebo na chatu, kam jste v minulosti jezdili? V tom případě se musí do aplikace Příkazový řádek, kde se v nabídce Start zadá „cmd“ a odklikne se Enterem. Poté se vloží příkaz „netsh wlan show profile“, opět potvrdí Enterem. Objeví se všechny sítě bezdrátového připojení, které jste v minulosti použili. Po vybrání dotyčné sítě se vloží příkaz „netsh wlan show profile „název sítě“ key=clear“ a stiskne se Enter, heslo by se mělo ukázat.

Zdroj: tudasfaja.com