Jak na krtky na zahradě? Pomocí osvědčených metod!

Krteček má v tuzemsku dobré renomé, tedy především u dětí, ale ve skutečnosti mnoho radosti nepřináší. Na zahradě může působit dlouhodobě velké škody, zejména ničí svým rytím kořínky trávy nebo kořeny vzrůstající zeleniny, ale také ovocných keřů nebo stromů. Jeho dlouhé tunely nadto mohou zcela deformovat terén, často marný boj svádí zahrádkáři i s hromádkami, které neustále tvoří. Co s krtkem na zahradě? Vyžeňte jej pomocí osvědčených metod!

Krtek na zahradě

Jak poznat, že si vaši zahradu vybral ke svému životu krtek? V některých případech může dojít k záměně, protože hromádky obdobné krtincům vytváří i jiná zvířata. Dalšími druhy, které se mohou usídlit na vaší zahradě, jsou hraboši nebo hryzci, kterým se přezdívá vodní myši a vyskytují se ve vlhkém prostředí a v blízkosti různých vodních zdrojů. Přítomnost krtka prozradí především:

  • krtince, které vznikají vybagrováním půdy z tunelů;
  • systém krtin, které se vyskytují nedaleko od sebe a tvoří spletitou síť;
  • vyhrabaná zemina mezi kopečky;
  • mrtvá tráva a odumřelé rostliny v okolí, protože krtek narušuje kořenový systém.
https://www.express.co.uk/

Co dělat, když vše ukazuje na krtka? Jak se jej efektivně zbavit bez fyzické likvidace?

1.    Bez potravy půjde o zahradu dál

Jednou z možností, která je těžko proveditelná, je odstranění potravy, kterou se krtek živí. Tito savci milují hmyz, žížaly, červy, larvy nebo brouky. Při nedostatku nebo omezení zdrojů se přesouvá do jiných lokalit, které jsou na hmyz bohatší.

2.    Použití repelentů

Proti krtkům se používají repelenty, pozor na jejich použití. Některé mohou zamořit okolní půdu a spodní vodu agresivními látkami. Mimo to je možné použít obyčejný ricinový olej, který funguje výtečně jako repelent na krtky, přičemž je nezabije. Může ale způsobit zažívací potíže ostatním zvířatům na zahradě.

3.    Vůně rostlin jako odpuzovač

Další možností, kterou využívá řada zahradníků, je výsadba konkrétních rostlin, jejichž vůni krtci nesnáší. Zejména se jedná o narcisy, měsíčky nebo rostliny s výrazným odérem. Doporučuje se vysadit tyto aromatické rostliny kolem zahrady, aby vytvořily přirozenou bariéru, přes kterou krtek nepůjde.

https://www.express.co.uk/

4.    Příkopy a bariéry z kamenů

Neméně oblíbenou metodou je vytvoření příkopů naplněných kamínky, pletivem nebo natrhanými látkami, které obestírají naopak bariéry z kamenů. Hloubka takových příkopů by měla být asi 60 centimetrů, aby krtka odradily.

5.    Hluk a sonické rušičky

Velmi dobrou zprávou pro zahradníky je, že krtek nesnáší hluk a vibrace. V nepříznivých podmínkách odmítá žít, proto je možné plašit krtka pomocí různých vibračních nástrojů, obrácených skleněných lahví zapíchnutých do země nebo je na zvážení pořízení sonické rušičky, která donutí krtky k opuštění vaší zahrady, stejně jako ostatní hlodavce a hraboše.

https://www.express.co.uk/

Zdroj: express.co.uk