Češi jsou milovníci okurek, nejlepší jsou samozřejmě domácí ze zahrádky, které chutnají výtečně syrové, v salátu, ale také zavařené ve sladkokyselém nálevu. Pěstování okurek však může být pro začátečníky náročné, potřebují totiž jistou péči, k tomu jsou náchylné k různým chorobám a plísním. A jak jim umožnit správný vývoj a dočkat se bohaté úrody? Jedním z tipů zkušených zahradníků je odstraňování spodních listů v průběhu června. Vyzkoušejte tento trik, budete překvapeni jeho účinností!
Okurky jsou citlivé
Zkušení pěstitelé vědí své, okurky jsou citlivé a náchylné k různým chorobám, plísňovým a houbovým onemocněním. Při každoročním napadení plísní okurkovou se doporučuje změna odrůdy na odolnější. Tím však potíže těchto rostlin nekončí, protože je ohrožuje padlí, bakteriální vadnutí nebo okurková mozaika, choroba zasahující květy. Neméně často si pochutnávají na těchto rostlinách různí škůdci včetně okurkových brouků. Jak snížit riziko různých nákaz na minimum? Odborníci radí vzít nůžky do ruky.
Přílišná zálivka a stín zvyšují riziko
Okurky potřebují dostatek zálivky, zvýšená vlhkost pak může vést k rozvoji plísní. Tím spíše, že spodní listy jsou větší velikosti a bývají zastíněny. Od spodních chycených listů se pak nákaza rozšiřuje na celou rostlinu. Problém listů, které se dotýkají vlhké země, lze pohodlně vyřešit jejich prostřihem. Tento krok se provádí v první polovině června, jedná se o preventivní opatření, které napomáhá snížit riziko plísní.
S ohledem na počasí
Tato rada není univerzální, vždy je nutné přistupovat k rostlině s ohledem na povětrnostní podmínky i dobu výsadby. Načasování na první polovinu června je tedy přibližné a je možné listy seříznout až ve chvíli, kdy je rostlina dostatečně silná a listy se dotýkají země. Během prostřihávání se okurky nedoporučuje zalévat, řez se provádí zahradnickými nůžkami nebo nabroušeným nožem. Po prostřihání listů rostliny začnou bujně vykvétat a je možné očekávat bohatou úrodu.
Zdroj: myhomeinspiration.net