Čistá dlažba na příjezdové cestě nebo upravená terasa jsou vývěsními štíty rodinného domu. Jsou totiž prvními místy, které návštěvník uvidí. Na příjezdové cestě zaparkuje svůj vůz a povětšinou návštěvy sedí za pěkného počasí na terase. Idylku může zkazit jediný nepřítel – plevel. Může totiž prorůstat spárami v dlažbě i znehodnotit letní terasu. Jak se jej účinně zbavit a co dělat, aby už nehyzdil okolí domu? Nechte si poradit od odborníka, pro kterého je dlažba celý život.
Plevel v záhonech i spárách
Letní sezónu kazí nepřítel, se kterým většina zahradníků bojuje každoročně, často zbytečně. Řeč je o býlí nebo invazních rostlinách, které se dostávají na zahradu, do záhonů nebo do mezer v terase či dlažbě na chodnících a způsobují velké škody. V záhonech ubírají živiny pěstované zelenině nebo zastiňují květinové řádky, ničí spáry mezi dlažebními kostkami nebo mezi deskami na terase. Co v takových chvílích dělat? Poradí Cass Heaphy, odborník na dlažbu z Velké Británie, který řeší potíže s plevelem u svých zákazníků každodenně.
Na pomoc ruční hořák
Co dělat při objevení zelených lístků ve spárách? „Rozhodně jednat okamžitě,“ říká nesmlouvavě Cass, který doporučuje běžný plevel vytrhat nebo odstranit z příjezdových cest k domu pomocí hrabiček nebo úzkého rýče. Pro odstranění je možné použít i škrabku, která se snáze dostane mezi bloky a uvolní kořeny nežádoucích rostlin. Poté stačí jen ručně, vždy si však vezměte pracovní rukavice, plevel vytahat. „U zvlášť odolného býlí je možné použít ruční hořák, teplem se zlikvidují dlouhé kořeny, které jsou pro invazní rostliny typické,“ upřesňuje Cass mechanismy, kterými je možné vyčistit dlažbu.
Sůl není ideální prostředek
Mezi doporučované prostředky pro odstranění plevelu z dlažby bývají běžné domácí prostředky, jako jsou ocet nebo sůl. Podle Casse není sůl nejvhodnějším prostředkem, protože může poškodit povrch dlažebních kostek. „Sůl se navíc může dostat do spodních vrstev, dojde tak k zbytečnému znečištění okolí půdy i vody, což může ovlivnit pěstování rostlin na úplně druhém konci zahrady,“ doplňuje Cass. „Vedle mechanického odstranění lze doporučit ještě organické herbicidy, ale opravdu jen u zvlášť odolných druhů.“
Písek sušený v peci i spárovací hmota
Jaké další rady odborník dává? „Jednoznačně použít vysušený písek v peci do spár.“ Tento druh písku je vyčištěný a vysušený, plevel v něm nemá šanci přežít. U teras se naopak doporučuje mezery vyspárovat pomocí hmoty na epoxidové bázi, aby se semínka invazních rostlin nemohla ve škvírách usadit. „Použít lze také spárovací hmotu na porcelánové terasy, která vyniká voděodolností, vydrží tak několik sezón,“ uzavírá debatu Cass.
Zdroj: express.co.uk