Každá hospodyňka má vlastní recept na kysané zelí. Tato zelenina je velmi zdravá a navíc velmi dobře zpracujete domácí zelí. Postup není vůbec složitý, ale musíte postupovat krok za krokem. Podle našich babiček by se mělo kysané zelí dělat ve středu, pátek nebo v sobotu. A rozhodně byste ho neměli dělat v pondělí. Podle našich předků je to důležité pro správné kvašení zelí.
Co budete potřebovat?
Na výrobu kysaného zelí nepotřebujete téměř nic. Základ je kvalitní a čerstvé zelí, které budete nakládat. A pro pestřejší chuť k němu přidejte také mrkev. Jestli máte oba druhy zeleniny domácí, bude to mnohem lepší. Nezapomeňte si připravit také velké sklenice na zavařování a důkladně je sterilizovat. Na výrobu tradičního kysaného zelí potřebujete:
- zelí – 1 kg,
- mrkev – 1 ks,
- převařená voda – 1 litr,
- sůl – 1 polévková lžíce.
Pracovní postup
Vždy na jeden kilogram zelí použijte jednu mrkev. Tento poměr udržujte bez ohledu na to, kolik zelí budete připravovat. Jestli budete mít dva kilogramy zelí, vezměte dvě mrkve. Jestli máte chuť, přidejte také trochu koprových semínek. Zelí nastrouhejte a stejně si nastrouhejte také mrkev. Smíchejte si převařenou vodu se solí a zalijte zelí s mrkví. Nechte zeleninu takto připravenou po dobu 5-6 dní o pokojové teplotě. Každý den směs promíchejte, aby vynikla jeho hořkost a unikl oxid uhličitý.
Zelí nastrkejte do sterilních sklenic až k hrdlu sklenice. Do každé sklenice přidejte dvě polévkové lžíce cukru a solanku. Zelí vložte na pár dní do lednice nebo do sklepa. Zelenina musí být v chladu, kde ji také musíte dlouhodobě skladovat. Chlad a tmavé místo je pro kysané zelí nejlepší. Až ho budete chtít použít během podzimních a zimních dnů, můžete ho použít pro dušení, jako náplň koláčů, knedlíků nebo jako přílohu k masu. Jednoduše si na něm pochutnáte a budete mít domácí zelí.