Jak tělu prospívá několik málo minut chůze denně?

15 až 30 minut chůze denně může značně zlepšit vzhled, ale i zdraví. Chůze je cvičení, které tělu i mysli velmi prospívá, není k němu potřeba drahá registrace v posilovně a může ji provozovat téměř každý s minimálním úsilím. Už 20 minut chůze denně snižuje pravděpodobnost předčasného úmrtí o třetinu. Záleží ale také na tom, jak rychle chodíte.

Záleží na tempu

Vědci z Harvardské univerzity testovali 32 genů souvisejících s obezitou u více než 12 000 lidí, aby zjistili, jak ovlivňují přibírání na váze. Poté zjistili, že jejich vedlejší účinky byly sníženy až o polovinu u těch účastníků, kteří se věnovali rychlejší chůzi alespoň hodinu denně. Aby měla chůze požadovaný efekt, je tedy potřeba zvýšit tempo, aby se zrychlila tepová frekvence a začaly se spalovat tuky.

I pomalá chůze má ale své výhody. Například snižuje krevní tlak, ovšem s hubnutím vám nepomůže. Pokud chcete mít jistotu, že jdete konstantním a rychlým tempem, můžete si pořídit měřič tepové frekvence. Pokud ho nemáte, snažte se chodit tak rychle, abyste mezi nádechy nedokázali říct více než dvě nebo tři slova.

Pravidelná chůze snižuje riziko rakoviny

Studie na univerzitě v Exeteru ukázaly, že 15minutová procházka může omezit vaše chutě na čokoládu a další nezdravé sladkosti, které nejčastěji konzumujete ve stresu. Další studie, tentokrát provedená American Cancer Society, zjistila, že ženy, které chodí 7 a více hodin týdně, mají o 14 % nižší pravděpodobnost vzniku rakoviny prsu než ty, které chodí méně než 3 hodiny.

Chůze může zmírnit bolesti kloubů a zabránit vzniku artritidy. K tomuto účelu stačí nachodit 8 až 9 kilometrů týdně. Chůze vás může ochránit v období, kdy se nejčastěji šíří virové infekce. Ve studii s více než 1000 účastníky se prokázalo, že ti, kteří chodili 20 minut týdně pětkrát týdně, byli o 43 % méně náchylní k virovému onemocnění. Pokud onemocněli, symptomy byly mírnější a doba trvání nemoci kratší.

Chůze snižuje riziko srdečních chorob

V kombinované dlouholeté studii se dospělo k závěru, že chůze snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění o 31 %. U mužů se riziko rozvoje ischemické choroby srdeční snížilo o 18 %, pokud chodili každý den alespoň 30 minut. Takto dlouhá procházka také snižuje riziko mrtvice, a to o 27 %. Snažte se tedy více chodit, prospějete svému zdraví. Snaže se chodit tak rychle, jak vám to fyzická kondice dovolí.

Zdroj: newsitamea.gr