Jako příznaky můžete očekávat v případě rakoviny lymfatických uzlin?

Lymfatické uzliny najdete po celém těla a jsou nedílnou součástí imunitního systému. Jsou užitečné hlavně v případě, kdy se tělo rozhodne bojovat s choroboplodnými zárodky, infekcemi a dalšími látkami, které ve vašem těle nemají co dělat. Díky uzlinám jsou snáze rozpoznatelné. Co ale dělat v případě, že se do vašeho těla vkradla rakovina?

Kde všude si můžete nahmatat lymfatické uzliny?

Jestli chcete zjistit, kde všude máte lymfatické uzliny, můžete si je nahmatat například v tříslech, podpaží, pod čelistí nebo za ušima. V případě, že je máte zduřelé, byste měli okamžitě o tomto stavu informovat svého lékaře, který pak určí další postup. Budete muset na spoustu vyšetření, které buď potvrdí rakovinu, nebo ji vyvrátí. V mnoha případech se bude jednat o nezhoubný nádor.

Zduřené lymfatické uzliny pak mohou sloužit jako místo, které bude pokaždé upozorňovat na odchylku ve vašem těle. Bulky na krku, v podpaží nebo tříslech mohou znamenat pro vaše tělo, že je tu možnost dostat rakovinu a nemoc byste tak měli urychleně řešit. Pro ženy to může znamenat například rakovinu prsu, zvlášť pokud si najdou bulku přímo na ňadrech.

V diagnostice bude hrát roli věk i citlivost pacienta

V některých případech se možná budete stydět s takovým problémem zajít k lékaři, buďte si ale jisti, že si tím můžete zachránit život. Bolestivá bulka v podpaží, na krku nebo v tříslech může znamenat přicházející leukémii. V diagnostice ale hraje roli nejen věk, ale také citlivost pacienta. Bude také záležet na tom, jak moc jsou uzliny zduřelé a jak dlouho celý proces trvá.

Zduřené lymfatické uzliny najdete hodně u malých dětí, u těch to ale neznamená nic vážného, takže se nemusíte ničeho obávat. U dospělých osob je nutné dbát hlavně na prevenci, na kterou bohužel mnoho žen zapomíná, a muži na ní většinou úplně kašlou.

Zdroj: newsitamea.gr