Jednoduchý trik pro dlouhou životnost vaší pračky

Dokážete si představit svůj život bez pračky? Většina lidí v dnešní době už ne. Jde o spotřebič, který využíváme téměř každý den a díky kterému ušetříme hodně práce, času a úsilí. Navíc jsme díky němu vždy čistě a voňavě oblečení. Jistě už jste si na svou pračku zvykli a nechcete během pár let kupovat novou. Moderní pračky toho ovšem příliš nevydrží, pokud o ní skutečně dobře nepečujete. Tato péče přitom nemusí být vůbec složitá, ani časově náročná.

Jak levně vyčistit pračku a zbavit se vodního kamene?

Jistě vás nepřekvapí, že nejčastějším důvodem poruch pračky, je podle statistik vodní kámen. Vrstva vodního kamene zanese filtr, který následně nemůže správně fungovat, a díky tomu nebudete schopni prát. V každé pračce najdeme trubkový elektrický ohřívač, který se stará o ohřev vody. Ve chvíli, kdy se na něm uloží příliš mnoho vodního kamene, hrozí selhání jeho funkcí. Během každého praní vrstva vodního kamene těžkne, až nakonec pračka přestane úplně pracovat. Naštěstí se ho můžete poměrně snadno zbavit pomocí kyseliny citronové. Jak?

Spolehněte se na přírodní pomocníky

Podle zkušených opravářů praček je ideálním čistidlem obyčejná kyselina citronová. Máte-li pračku o objemu 5 litrů, budete potřebovat asi 100 až 120 gramů kyseliny. Postup čištění je velice jednoduchý a přitom extrémně účinný. Stačí kyselinu nalít do nádoby na prací prášek a nastavit program praní na 60 stupňů po dobu alespoň jedné hodiny. Obrovskou výhodou této metody je, že nevyčistíte jen ohřívač vody, ale zároveň také buben pračky, který si to rozhodně zaslouží také! Kyselina citronová je velmi levná, takže ji můžete s klidem používat a přitom nebudete litovat utracených peněz.

Další možností, jak vyčistit pračku bez chemikálií, je ocet. Do nádoby na prášek v pračce nalijte 200 až 250 ml 9% octa a znovu vyperte. Až budete vybírat jednu z těchto variant, myslete na to, že ocet může sice rychle a snadno vyčistit ohřívač, ale zároveň může poškodit gumové části pračky, jako těsnění nebo hadice. Kyselina citronová je proto mnohem bezpečnější a funguje stejně dobře. Navíc kyselina citronová také změkčuje vodu a odstraňuje nepříjemné pachy, takže ji můžete přidávat pravidelně do pracího prášku i během klasického praní.

Jak vyčistit filtr?

Filtr je velmi důležitý a měli byste ho čistit pravidelně. Pračka jinak může začít vydávat podivné zvuky nebo oblečení po vyprání bude podivně cítit. Otevřete víko u podlahy, odšroubujte víko proti směru hodinových ručiček a důkladně odstraňte všechny nečistoty, které tam najdete. Filtr propláchněte vodou a vložte ho zpět do pračky. Před začátkem si připravte k ruce dostatek hadrů, protože z pračky může uniknout až jeden litr vody, což by vás mohlo nepříjemně zaskočit.