Konflikt na Blízkém východě se v posledních týdnech vyostřil a jeho dopady se okamžitě projevily na světových trzích. Situace se mění každým dnem, počet obětí a napětí v regionu roste, což nutí analytiky bedlivě sledovat ceny ropy a pohonných hmot. Izraelské útoky na pásmo Gazy a následné oběti nadále znepokojují nejen obyčejné lidi, ale i ekonomické experty.
Podle zprávy palestinského Červeného půlměsíce vzrostl počet obětí izraelského útoku na školu v pásmu Gazy na nejméně 28. „54 lidí je zraněno,“ uvedli záchranáři. Dřívější zprávy zdrojů jako AP a Reuters hovořily o 21 mrtvých s odvoláním na několik lékařů a záchranářů na místě. Na druhé straně se izraelská armáda hájila, že jejich cílem byli ozbrojenci, kteří se nacházeli v areálu školy.
Analytik společnosti Index se vyjádřil k potenciálnímu ekonomickému dopadu těchto událostí. Podle něj lze v případě, že konflikt s Íránem zasáhne Hormuzský průliv, očekávat výrazné zvýšení cen benzínu a nafty. Hormuzský průliv je klíčovým bodem pro mezinárodní obchod s ropou a jakékoli narušení průlivu by mělo vážné důsledky pro světový trh.
„Ceny ropy by mohly vyletět do nebes, což by mohlo mít dopad na spotřebitelské ceny pohonných hmot. Spotřebitelé by bohužel mohli čelit dodatečným nákladům, které by mohly zasáhnout jejich rozpočty,“ dodává analytik. Růst cen pohonných hmot by mohl mít rozsáhlé ekonomické důsledky, včetně rostoucí inflace a všeobecně nepříznivého ekonomického prostředí.
Situace v regionu Blízkého východu se nadále vyvíjí a bezprostřední budoucnost se zdá být nepředvídatelná. S pokračujícím konfliktem roste potřeba mezinárodního společenství hledat mírová řešení, která by mohla zmírnit napětí v regionu a stabilizovat ceny na světových trzích. Ekonomické dopady této krize budou v následujících dnech a týdnech předmětem dalších analýz a pozornosti.