Léto se blíží a s ním také otravné mouchy. Jak s nimi bojovat?

Léto je nádherné roční období, kdy konečně můžeme shodit kabáty i bundy, užít si krásného počasí a vyhřívat se na sluníčku. Všude kvetou květiny a roste domácí ovoce a zelenina. Bohužel společně s teplem přichází také velký výskyt hmyzu, který nás může obtěžovat především v pohodlí domova. Mouchy nás sice nebodají, ale rozhodně je doma nechceme.

Vyzkoušejte rebarboru

Již naše babičky věděly, že mouchy a další bodavý hmyz nesnáší rebarboru. Ideální je, pokud si ji vypěstujete sami, protože budete potřebovat její listy. Listy rebarbory jsou pro odpuzování hmyzu naprosto skvělé. Stačí, když vezmete asi 14 větších listů, roztrháte je na menší kousky, zalijete asi dvěma litry vody a necháte vyluhovat. Vzniklou tekutinu můžete dát ho lahve s rozstřikovačem a nastříkat na okna, terasu a použít ji můžete také jako klasický repelent.

Další možnosti, jak se vypořádat s hmyzem

Mouchy, masařky ani drobné mušky nemají rády obyčejný vratič. Jedná se o plevel, který můžete najít na loukách, zahradách a dokonce i v příkopech kolem silnice. Na jedinou místnost vám budou stačit jen dvě nebo tři rostliny, které tam jednoduše dáte do malé vázy. Vratič má zvláštní vůni, která může být nepříjemná nejen hmyzu, ale také vám. Pokud ji nemáte rádi, dejte květinu na okenní parapet. Zbavíte se díky tomu much a přitom si stále užijete příjemné vůně svého domova.

Stejně dobře můžete vratič obecný využít také v suché podobě. Stačí, když pár sušených květin vložíte do plátěného sáčku a zavěsíte do okna. Vůně pro vás nebude tak silná, ale mouchy to spolehlivě odradí, aby vletěly do vašeho domova. Vyzkoušet ale můžete samozřejmě také tradiční citronellu. Svíčky s citronellou jsou během léta velmi populární, protože má příjemnou vůni pro lidi, ale velmi nepříjemnou pro hmyz. Díky těmto jednoduchým způsobům si můžete užít nerušené večery a přitom nemusíte používat nic chemického, ani mít v oknech sítě.