Rajčata patří mezi nejoblíbenější zeleninu, kterou si můžete vypěstovat na zahradě, terase, balkonu i parapetu. Přírodní hnojiva jsou skvělým způsobem, jak podpořit jejich růst a zajistit si obrovskou úrodu z každého keříku, za který jste zaplatili. Získáte díky tomu velkou přidanou hodnotu a za hnojivo přitom nezaplatíte prakticky nic. Budete si moci jen užít výsledků pěstování.
Obohacení hnojivem podporuje správný růst a vývoj keřů rajčat, bohaté květenství a kvalitní plody. První hnojení byste měli provést 14-16 dnů po výsadbě bez ohledu na to, kde rajčata pěstujete. Poté by mělo ke hnojení docházet pravidelně každé dva týdny až do poloviny července. Během této doby se rostlina nejvíce vyvíjí a potřebuje největší množství živin, které jí můžete dodat mnoha způsoby. Přírodní metody jsou bezpečné a stojí minimum financí. Podívejte se, jak na to.
Hnojení jódem nebo dřevěným popelem
První možností pro hnojení je jód, který dokáže zabránit rozvoji vzniku plísní. V 10 litrech vody nechte rozpustit 4 kapky alkoholového roztoku jódu, který najdete v jakékoli lékárně. Výsledným roztokem zalévejte rajčata v množství 2 litrů na jednu rostlinu. Hnojiva vždy aplikujte jen na půdu a dávejte si pozor, aby se tekutina nedostala na samotné rostliny, které může poškodit a spálit.
Použití dřevěného popela na hnojení rostlin je poměrně známé a velmi jednoduché. V 10 litrech vody nechte rozpustit 1 šálek popela a výsledný roztok nalijte na půdu přímo u keříku rajčat. Popel můžete použít také pro výživu listů. Asi 300 gramů popela rozpusťte ve 3 litrech vody a vařte 30 minut. Počkejte 5 hodin, doplňte kapalinu na 10 litrů a přidejte trochu obyčejného mýdla. Nalijte do lahve s rozprašovačem a aplikujte na listy.
Hnojení pomocí kvasnic nebo kuřecím trusem
Hnojivo z droždí připravíte dvěma způsoby. Nejjednodušší je 100 gramů čerstvého droždí zalít 10 litry vody a výsledným roztokem ihned zalít rajčata. Druhou možností je 1 balíček suchého droždí smíchat s 2 lžícemi cukru a trochou teplé vody. Směs rozpusťte v 10 litrech vody a použijte ½ litru na rostlinu. Myslete na to, že se jedná spíš o stimulátor růstu než o klasické hnojivo.
Trus od slepic můžete také zpracovat jako hnojivo pro rajčata. Je bohatý na dusík a fosfor, což je pro rajčata velmi dobré. Kbelík (10 litrů) naplňte 1/3 kuřecím trusem a přidejte vodu až po okraj. Nechte stát 7-10 dnů, poté ½ litru tekutiny zřeďte 10 litry vody a výsledek nalévejte do řádků mezi rajčaty v množství 5-6 litrů na 1 metr čtvereční. Tento způsob se hodně ředí vodou, protože čistý trus od slepic bude velmi agresivní a mohl by rostliny zničit.
Hnojení pomocí tradičního hnoje nebo kopřivami
Hnůj je skvělé řešení pro hnojení, ale měli byste tuto metodu používat v kombinaci s dalšími možnostmi přírodního hnojení. Příprava tohoto hnojiva není složitá. Asi ½ kbelíku hnoje zalijte vodou po okraj nádoby, zakryjte víkem a nechte týden na teplém místě. Poté důkladně promíchejte a zřeďte vodou v poměru 1:10, který bude připravený k použití. Zalévejte každý keř ½ – 1 litrem zálivky.
Kopřivy jsou velmi zdravé pro lidi, ale také pro jiné rostliny. Nálev z kopřiv mladých listů připravíte snadno. Vhodnou nádobu naplňte 2/3 kopřivami a zalijte vodou (ne až po okraj). Zakryjte víkem a louhujte po dobu 7-10 dnů na teplém místě. Jakmile bude kopřiva připravená, zalijte 1 litr nálevu 10 litry vody a výsledný roztok nalijte na půdy pod rajčaty v množství 1-2 litry na rostlinu. Důležité je, abyste toto hnojivo nepoužívali více než 2krát za měsíc, jinak rostlinám spíše ublížíte.
Co dělat, když sazenice nerostou dobře?
Máte-li problém se sazenicemi rajčat, kterým se nechte příliš rychle růst, nejlepší pro ně bude hnojivo z kuřecího trusu nebo dřevěného popelu. Na hnojivo z kuřecího trusu smíchejte 2 díly trusu s 1 dílem vody. Nádobu uzavřete víkem a 2-3 dny nechte stát. Před použitím roztok zřeďte vodou v poměru 1:10, aby nebyl příliš agresivní.
Druhou možností je dřevěný popel, který obsahuje hodně fosforu a dusíku. Rajčata podpoříte 1 lžící popela rozpuštěnou ve 2 litrech horké vody, kterou necháte louhovat přes noc. Před použitím popel filtrujte, abyste získali čistou tekutinu.
Další možností efektivního hnojení
Využít můžete také banánové slupky, protože jsou bohaté na draslík. Slupky z 2-3 banánů vložte do 3litrové nádoby a zalijte teplou vodou. Louhujte po dobu 3 dnů, poté přeceďte a výsledným roztokem zalévejte rajčata. Uvidíte, že začnou rychle růst a budou hodně plodit. Využijte jakoukoli z těchto metod a zaručeně nebudete zklamaní úrodou, kterou během letošního léta získáte.
Zdroj: myhomeinspiration.net