Menstruace důležitou součástí pravidelného cyklu – ale také ukazatelem zdravotních problémů

Spousta žen to neví, ale skutečně by si měla při své menstruaci všímat toho, co zůstalo na vložce nebo tamponu (nebo také v menstruačním kalíšku, který je dnes tak populární). Jde především o barvu menstruační krve, ale někdy může leccos napovědět také konzistence. Vyplatí se taktéž si zaznamenávat, kdy ke krvácení dochází, aby si každá žena mohla být jistá, že nedochází ke krvácení mimo cyklus.

Bledý a vodnatý odstín

Pokud je menstruační krev světlé barvy a zdá se být příliš řídká, může to znamenat nedostatek živin, zejména nedostatek železa. Ne vždy je to ale indikátorem, že se je něco špatně: na začátku nebo konci menstruace může být krvácení slabší a řidší. Pokud je však vaše menstruace měsíc od měsíce slabší, možná bude zapotřebí se s tímto svěřit svému ženskému lékaři. Ten může nechat provést krevní testy, které u vás odhalí nedostatek železa nebo i jiných živin.

Tmavě hnědá barva

Zde není panika na místě. Tato barva je obvykle na začátku menstruace, kdy může docházet nejen k vyloučení krve ale také děložní sliznice. Také později v průběhu menstruace může krev ztmavnout, je to známka toho, že měla čas zoxidovat. Zaschlá krev zkrátka má tmavě hnědou barvu.

Džemová struktura

Příliš hustá krev může znamenat hormonální nerovnováhu: nadbytek estrogenu a nedostatek progesteronu. Tento problém vám může pomoci vyřešit pouze váš lékař. Nutno dodat, že určité množství krevní sraženiny se v menstruačním krvácení může objevit a je to zcela normální. Nemělo by to ale být příliš husté.

Krvácení mimo cyklus

Obvykle se jedná o krvácení, které nastává dříve, než je u vás obvyklé. Klasický menstruační cyklus má 28 až 31 dní. Je-li kratší nebo delší, může to znamenat zdravotní potíže a měli byste se svěřit svému lékaři. Pro krvácení mimo cyklus je typické, že trvá kratší dobu, než obvykle. Může být známkou závažných onemocnění a je třeba o nich hovořit s lékařem.