Může za všechny trable s pračkou vodní kámen? Viditelný nepřítel není největším zabijákem!

Vodní kámen se skloňuje v souvislosti s pračkou ve všech pádech, bývá zmiňován laiky, opraváři i marketéry v reklamách. Je opravdu takovým zabijákem praček, za který ho mnozí mají nebo existují větší nepřátelé tohoto praktického spotřebiče? Vodní kámen je bezpochyby problémem pro všechny spotřebiče využívající vodu, ale za potížemi pračky stojí ve velké míře též používané prostředky včetně aviváže a praní na nízké teploty do 40 stupňů Celsia. Jak předcházet poškozením pračky, aby přístroj dobře a dlouhou dobu sloužil?

Vodní kámen se snadno odstraňuje

Proč se zmiňuje vodní kámen jako největší zabiják pračky? Co si budeme namlouvat, je dosti viditelný. Vytváří nevzhledný povlak, při používání tvrdé vody se tvoří dokonce malé hrudky, které mohou zanášet buben a špinit oblečení. Vodní kámen při jeho pravidelném odstraňování za pomoci kupovaných nebo doma připravených přípravků však rychle zmizí. Při systematickém používání změkčovače pak nedochází k jeho usazování vůbec. Vodní kámen tedy rozhodně nepatří mezi ničitele pračky, jaký další škůdce vede ke špatně vypranému prádlu a potížím s chodem pračky?

Za vším hledej aviváž

Stačí otevřít zásobník na prací prášek a aviváž a je jasno. Nádržka je zanesena plísní, přestože slouží pro prostředky, které mají vyčistit prádlo. Jak je to možné? Obsažené látky v aviváži ve spojení s vlhkým a teplým prostředí vede k rozvoji plísní, přičemž tyto patogeny ohrožují pračku samotnou, ale dostávají se též do nitra spotřebiče a posléze na prané látky a textilie. Celý proces plesnivění navíc umocňuje praní na 40 nebo méně stupňů Celsia, kdy se vytváří nerozpustná lepivá hmota, která se dostává na jednotlivé díly uvnitř přístroje. Plíseň a mikroorganismy se vlivem nízké teploty nezlikvidují, po usušení zůstávají patrné i na prádle. Co dělat?

1.    Prát bez aviváže

Jak zní první rada odborníků? Prát bez aviváže! Kromě toho, že ušetříte za zbytečný prostředek, nezničíte si pračku. Pro navonění prádla stačí přidat do praní pár kapek esenciálního oleje, pachů a zbytků pracího prostředku zbaví též obyčejný bílý ocet.

2.    Prát na vyšší teplotu

Neekologické a neekonomické? Praní na vyšší teplotu neustále má řadu nevýhod, ložní prádlo a ručníky by se však jednou týdně měly na vyšší teplotu (nad 60 °C) vyprat, aby došlo k vysterilizování prádla i vnitřku pračky od plísní.

3.    Nepřetěžovat buben pračky

Není vhodné prát s příliš malým objemem prádla, ale také s napěchovaným bubnem. Může dojít k poškození bubnu a motoru.

4.    Nezavírat dvířka

Po vyprání se doporučuje dvířka pračky otřít a ponechat otevřená.

5.    Pravidelně čistit pračku

Po vyjmutí vypraného prádla je namístě buben pračky vytřít hadříkem do sucha a zejména se zaměřit na pryžové těsnění, kam se mohou dostávat nečistoty, zbytky vláken nebo nečistot a spolu se zbytky pracího prášku plesnivět.

Zdroj: tudasfaja.com