Nejlepší domácí prostředky na odstranění roztočů z rostlin

Svilušky patři mezi roztoče. Mohou napadnout vaše rostliny ve velkém množství, což povede k jejich zkáze. Boj s těmito malými škůdci není vůbec jednoduchý a musíte postupovat rychle. Dobrou zprávou je, že nemusíte sahat po chemických prostředcích, abyste se těchto škůdců zbavili. Poradíme vám hned 5 domácích prostředků, které dokonale fungují na tento škodlivý hmyz.

Jak poznáte svilušky na rostlinách?

Svilušky mají osm nohou a v závislosti na svém druhu také různě zbarvené tělo. Setkat se můžete se škůdci zelené, červeno-oranžové, červené nebo žluté barvy. Pozorovat je pouhým okem je velmi těžké, téměř nemožné. Svilušky se živí mízou z buněk rostlin, kterou vysávají pomocí malých dírek v listech. Rostlina postupně slábne, listy se začnou kroutit a nakonec zemře.

https://porady.interia.pl/

Prevence je nejlepším lékem

Svilušky útočí během celého roku a nevyhýbají se žádným rostlinám. I tento hmyz má ovšem své oblíbence. Jestli je máte na zahradě, svilušky k vám poběží. Oblíbené jsou fíkusy, calathea, břečťan, dracaena, rajčata, okurky nebo papriky. Naštěstí se můžete naučit poměrně jednoduchý trik, díky kterému se svilušek vždy zaručeně zbavíte.

5 efektivních metod proti sviluškám

Na roztoče můžete použít šedé mýdlo, kterým umyjete listy a květní stonky. Stačí vám hadřík namočený v rozpuštěných 3-4 lžičkách nastrouhaného šedého mýdla v 1 litru vody. Ošetření opakujte každých 5 dnů. Můžete také zabalit listy do fólie, mazat je rostlinným olejem nebo použít česnekový extrakt na svilušky. Poslední metodou je infuze hřebíčku, skořice a česneku.

https://porady.interia.pl/

Jak se zbavit svilušek pomocí prostředků ze zahradnictví?

Vysoká koncentrace těchto škůdců může znamenat, že přírodní metody selžou. Potom vám nezbyde jiná možnost, než dojít do zahradnictví a sehnat si speciální prostředek na ochranu rostlin s biocidním účinkem nebo chemický přípravek proti sviluškám. Přírodní prostředky byste měli používat každých 4-7 dnů a chemické prostředky podle doporučení výrobce. V každém případě je důležitá pravidelnost opatření, jinak nemůžete očekávat požadované výsledky.

https://porady.interia.pl/

Zdroj: porady.interia.pl