Občanský průkaz můžete od 1. ledna 2024 nechat doma. Jak je to možné?

Každý občan starší 15 let má v peněžence občanský průkaz. Od ledna 2024 už si klidně můžete nechat peněženku doma. Mnoho z nás dnes platí mobilem nebo hodinkami, takže peněženku prakticky nepotřebujeme. Každý z nás u sebe ale musí mít průkaz totožnosti. Hodně lidí to řeší tím, že mají občanku vyfocenou v telefonu. To vám ale nemusí vždy projít. Nyní tomu bude jinak.

Jednodušší systém pro lidi

Od začátku nového roku by se měl aktivovat systém eDoklady. Pomocí mobilní aplikace si jednoduše nahrajete svůj občanský průkaz do telefonu a budete ho moci použít k identifikaci své osoby. A nikdo na úřadu ani policie vám na to nemůžou nic říct. Konečně nebudete muset nosit peněženku jen proto, abyste u sebe měli doklady.

Velkou výhodou je, že vám nebude hrozit ztráta dokladu, která patří mezi největší problémy při ztrátě peněženky. „Od ledna 2024 budete moci eDoklady použít na ústředních úřadech a postupně i na dalších místech,“ uvádí oficiální webové stránky tohoto systému. Tradiční doklad bude stále platit, takže můžete používat obě varianty. Při změně dokladu jen nahrajete nový do aplikace.

shutterstock.com

Lidé jsou ze změny nadšení

Leden 2024 bude startujícím milníkem pro tuto aplikaci. Plný provoz se očekává od ledna 2025, kdy budete moci elektronický doklad používat všude, včetně banky, poskytovatele služeb nebo obchodu při nákupu alkoholu a cigaret. Lidé se na tuto změnu těší, protože většina z nich peněženku nosí jen kvůli občanskému průkazu. Nyní ji budou moci nechat doma.

Další výhodou eDokladu je fakt, že ho nemůžete zfalšovat. Nikdo jiný než vy ji nemůže použít. Hlavně mladší generace jsou tímto nápadem nadšení, protože všechno řeší přes svůj telefon. Vyzkoušíte tuto novinku nebo budete stále spoléhat na klasickou kartičku v peněžence? Pro každého tento systém jistě nebude pohodlný, ale mnoha lidem usnadní život!