Objasnění velkého tajemství. Co se stane, když spolknete žvýkačku?

Rodiče nám vždy říkali, že nesmíme polykat žvýkačky. Každý rodič měl vlastní teorii o tom, co se vám se žvýkačkou stane v těle. Někdo říkal, že se ukládá ve slepém střevu, které nakonec praskne. Jiní tvrdili, že žvýkačka může zůstat v žaludku až sedm let. Naštěstí odborníci z University of Oxford a Indiana University se rozhodli, že přijdou na pravdu. Co se v těle děje se žvýkačkou?

Legendy

Mnoho teorií o žvýkačkách se zakládá na tom, že může v těle zůstat po mnoho let. Jakmile jich tam budete mít hodně, zajistí to dětem hodně problémů. Tato legenda rozhodně není pravdivá. „Nevím, kde se to vzalo. Mám podezření, že to může být pokus odradit děti od žvýkání žvýkačky,“ řekl doktor Travis, který se zabýval studiem této pochutiny a jejím vlivem na lidský organismus. Rodiče ale dokáží přijít s divokými legendami, když se snaží své děti přimět, aby něco nedělaly.

shutterstock.com

Nebezpečí pro zdraví?

„Žvýkačka prochází trávicím systémem a je vylučována ve stejné formě, v jaké byla spolknuta. I když v ojedinělých případech může zůstat ve střevech malých dětí, osobně jsem se s tím nikdy nesetkal,“ zdůrazňuje tento lékař. I přesto byste to neměli přehánět. Konzumace tří nebo více žvýkaček denně může doopravdy vést k problémům v trávicím systému. Rozhodně se nejedná o zdravý produkt. S tím musíte počítat, až si budete příště dávat žvýkačku do pusy.

Následky extrémní konzumace žvýkaček

Jednotlivé žvýkačky nepředstavují žádné zdravotní riziko. Objevil se ale také extrémní případ malého chlapce, který spolkl asi 40 žvýkaček. Ten musel bohužel podstoupit operaci. Podobné případy jsou ale extrémně vzácné. Zažívací problémy nejsou spojeny tolik se strukturou žvýkačky, ale jejím složením. Tím, že obsahuje hodně umělých sladidel, může vyvolat průjem. V malém množství je ale neškodná, takže se této pochutiny nemusíte vzdávat úplně. Jen myslete na množství, které vy a vaše děti konzumují.

Zdroj: webniusy.com