Ocet: skvělý pomocník na zahradě, pro hubení plevele i na dotěrný hmyz

Zkušení zahrádkáři a malí pěstitelé ví, jak zatočit s plevelem, houbovými infekcemi, ale také jak odradit dotěrný hmyz, navíc bez použití chemie. Jednou z možností, jak se efektivně postarat o zahradu, aby přinášela bohatou úrodu, je použití obyčejného osmiprocentního kvasného lihového octa. Je levný, funguje skvěle, nadto jej prodávají v každém krámku s potravinami nebo samoobsluze. Jak jej používat a s čím si na zahradě poradí?

1.    Likviduje plevel

Lihový kvasný ocet lze použít jako přírodní herbicid pro likvidaci nežádoucího býlí. Postačí jej nalít do rozprašovače a postříkat listy a stonky plevelných rostlin. Vhodnější je provádět postřik ve večerních hodinách, aby se ocet v horku rychle neodpařil.

2.    Proti houbovým infekcím

Rostliny jsou často náchylné včetně těch ve skleníku k houbovým infekcím. I zde pomůže ocet, který je možné použít jako přírodní fungicid při smíchání dvou lžiček octa s heřmánkovou tinkturou. Postačí opět nastříkat pomocí rozprašovače na zasažené rostliny.

3.    Pro vyrovnání pH půdy

V případě, že je na zahradě nebo v některých jejích částech půda příliš zásaditá, stačí zalévat oblast roztokem z octa (na 1 litr vody 50 ml octa).

4.    Na vyčištění květníků

Hliněné květníky po čase ztrácejí svůj vzhled absorbovanými minerály, především vlivem vápníku. Pro jejich vyčištění a navrácení lesku je ponořte do roztoku vody a octa v poměru 1:1 asi na hodinu, budou zářit jako nové!

5.    Pro odstranění rzi a nečistot

Trpí nářadí při dlouhodobém používání na nečistoty nebo je zasaženo rzí? Pomocí hadříku namočeného do octa lze lehce kovové nářadí očistit nejen od zašlých skvrn, ale také od rzi.

6.    Pro dlouho čerstvé řezané květiny

Jak docílit toho, aby řezané květiny vydržely ve váze co nejdéle? Nestačí jim měnit vodu, pro dlouhodobou čerstvost je vhodnější připravit do vázy roztok sestávající z vody, lžíce cukru a lžíce octa.

7.    Chraňte domácí zvířata a divoká zvířata mimo rostliny

Hrabe nebo ožírá váš domácí mazlíček při pobytu na zahradě nebo v záhonech rostliny? Jednoduše stačí namočit kus látky do octa a obmotat jím tyčku a zapíchnout do míst, kde se pes, kočka nebo jiné zvíře pohybuje. Po 6 dnech je nutné látku opětovně namočit do octa, nepříjemný zápach zvíře spolehlivě odradí.

8.    Past na komáry a dotěrný hmyz

Přírodní lapač komárů a hmyzu? Do plastové nádoby se nalije 250 ml vody, 125 ml octa a přidá 100 g cukru, zakryje se igelitem a pomocí vidličky vytvoří otvory. Pak stačí jen umístit lapač tam, kde se vyskytuje hmyz nejvíce.