Otravné mouchy: jak se jich zbavit i v létě

Léto je příjemným obdobím roku, kdy se nemusíme příliš oblékat, čas trávíme odpočinkem na pláži nebo u bazénu a sběrem letních plodů, které nám zahrada dá. Bohužel je léto také obdobím hmyzu, který představují otravné mouchy nebo třeba i trochu nebezpečné vosy. I ony se chtějí zchladit v našich domovech nebo si pochutnat na něčem dobrém v našich domácnostech. Přitom existuje jednoduchý trik, s jehož pomocí se jich zbavíte.

Listy rebarbory

Trikem je nabídnout mouchám a včelám něco, co nemají rády. Pak se vašemu oknu vyhnou obloukem, a to i přesto, že nemáte žádnou síťku! Ideální je pro ty, kdo pěstují rebarboru nebo mají přístup k listům této plodiny. Asi 14 listů rebarbory natrhejte na co nejmenší kousky a zalijte je asi dvěma litry vody. Nechte ji takto klidně i dva dny a poté vodu slijte. Uchovávejte ji v lednici, aby se vám nezkazila.

Jak výluh použít?

Výluh z rebarbory nalijte do láhve s rozprašovačem a mějte ji po ruce. Pokud uvidíte, že se k vám blíží mouchy nebo vosy, nastříkejte na ně směs. Postříkat také můžete okolí svých oken. Tuto láhev můžete mít vždy po ruce, když chystáte venkovní posezení nebo grilování. Je to naprosto geniální pomůcka, která nepříjemný hmyz ihned odradí! A bez žihadel!

Vratič obecný

Na velké mouchy, masařky nebo i drobné mušky můžete použít vratič obyčejný. Jedná se o rostlinu, která běžně roste na našich zahradách nebo loukách. Stačí jej nasbírat a vysadit v blízkosti okna. Také jej můžete ponořit do sklenice s vodou a umístit na okno. Pomoci může také suchá metoda: umístěte rostliny do plátěného pytlíku a vyvěste jej na okno. Můžete použít ozdobné pytlíky a získáte tak zároveň zajímavou dekoraci svého interiéru.

Proti mouchám i komárům

Pokud se chcete zbavit much a zároveň i komárů, vyberte jednu z následujících rostliny: šalvěj, libeček, máta či citronová tráva. Tyto můžete pěstovat navíc pro užitek ve vaší kuchyni.