Paralýza dítěte po kousnutí klíštětem? Vyhledejte okamžitě lékařskou pomoc!

Co dělat, když vaše dítě náhle postihne obrna dolních končetin a nemůže ani vstát ze země nebo udržet se na nohou? Jednoznačně okamžitě vyhledat lékařskou pomoc! Amanda Lewis se musela dívat, jak její dcera Evelyn je postižena akutní paralýzou bez zjeveného důvodu. Ten se objevil až na pohotovosti oregonské nemocnice, kam Evelyn okamžitě převezli. Co stálo za náhlým ochrnutím, které mohlo skončit fatálně? Klíště a lymská borelióza!

Po koupeli ji přestaly poslouchat nohy

Jednoho večera se začala malá Evelyn chovat zvláštně, vydávala nepřirozené zvuky připomínající kňučení, přestala dokonce chodit. Nemohla se ani zvednout z podložky, tak ji maminka pomohla do pyžama a dala ji spát. Ráno se však už holčička nezvedla vůbec, nohy přestaly zcela poslouchat. Zdrcující stav natočili rodiče na video a poslali přátelům a rodině, aby jim poradili, co mají dělat. Nakonec na odpověď vzhledem ke zhoršujícímu se stavu nečekali, vyrazili okamžitě do nemocnice na pohotovost.

8 případů za posledních 15 let

Stav holčičky Evelyn dovedl rodiče na ambulanci, kde byli okamžitě s dívenkou přijati. Lékaři stačila pouhá minuta k tomu, aby odhalil příčinu potíží malé Evelyn. Ve vláskách totiž objevil obrovské nacucané klíště, akutní lymskou boreliózu následně potvrdily také krevní testy a rozbory. Jen v této oregonské nemocnici léčili v posledních 15 letech 8 dětí ve věku této holčičky se stejnými obtížemi.

Paralýza po kousnutí klíštětem

Klíšťata mohou být zdrojem různých infekcí, kromě klíšťové encefalitidy také častější lymské boreliózy. Právě u té může dojít u dětí k rozvinutí akutní formy, při které dochází k ochrnutí končetin. Mezi další příznaky patří bolesti hlavy, dysartrie s typickými řečovými poruchami vlivem nervového poškození, dysfagie s obtížným polykáním, únava spojená se stavem ptózy a únavou víček. Mohou se rozvinout v souvislosti s boreliózou další zánětlivá onemocnění kůže, kloubů, srdečního svalu, mozku nebo míchy. Evelyn byla naštěstí zaléčena včas, v pořádku se vrátila po pár dnech ke své rodině.