Proč vám na zahradě žloutnou listy okurek?

Pěstování domácího ovoce a zeleniny je vždy skvělou volbou. Jestli máte vlastní zahradu, terasu nebo balkon, můžete si vypěstovat také vlastní okurky. Jde o jeden z nejoblíbenějších druhů zeleniny, která vám bude dělat hodně radosti. Bohužel se někdy může stát, že listy začnou žloutnout. Co to znamená a co proti tomu můžete udělat?

https://sovkusom.ru/

Příčiny žlutých listů u okurek

První možností je nedostatek světla. Z tohoto důvodu většinou listy žloutnou uvnitř záhonů. Je to zcela normální. Musíte jen odříznout žluté listy. Dalším důvodem může být přítomnost škůdců. Nejčastěji se jedná o svilušky, která vysaje z rostliny všechnu šťávu. V tomto případě budete potřebovat speciální prostředky proti škůdcům.

https://sovkusom.ru/

Listy mohou žloutnout také kvůli přebytku nebo nedostatku vláhy. Okurky byste měli zalévat dvakrát až třikrát týdně. Rostliny s okurkami mohou také napadnout houby. I v tomto případě musíte použít speciální prostředky a hlídat závlahu záhonu. V některých případech se může jednat také o mechanické poškození. Jestli se poškodili kořeny, listy mohou začít žloutnout.

https://sovkusom.ru/

Co s tím udělat?

V případě zalévání musíte záhon jen hlídat. Ale při útoku škůdců budete potřebovat něco lepšího. Poradíme vám hned několik přírodních možností, které můžete použít na záhoně. Ideální je kombinace mléka a mýdla. Nařeďte litr mléka v 10 litrech vody. Přidejte 30 kapek jódu a 20 gramů běžného mýdla na praní. Směs nastříkejte na listy každých 10 dní.

https://sovkusom.ru/

Další možností je 10 litrů vody zalít 0,7 litru cibulových slupek. Přiveďte k varu, stáhněte z ohně a nechte 14 hodin louhovat. Potom 1 litr koncentrátu nařeďte 4 litry vody. Keře touto tekutinou zalijte. Pro péči listů můžete použít také kefír. Nařeďte 2 litry kefíru v 10 litrech vody. Listy postříkejte tímto postřikem. Přidat můžete také 1 šálek cukru, aby byl efekt rychlejší.

https://sovkusom.ru/

Zdroj: sovkusom.ru