Stará semínka? Nevyhazujte je, ještě se dají použít!

Jak dlouho jsou již semínka v kredenci nebo uložená ve spíži? Rok dva? Jistě již mají po době, kdy se doporučují prodejcem vysazovat. Není ale nic ztracené, za určitých podmínek se mohou ještě použít. Pořízení nových semínek oblíbených odrůd je finančně náročné, proto je dobré vyzkoušet metodu zkušených zahradníků, kteří potvrzují ještě vyšší výnosy. Stačí vědět, jak přesně na to, aby se semínka mohla použít!

Nic není ztraceno

Každoročně lidé koupí řadu balení semínek, která v daný rok vůbec nepoužijí z rozličných důvodů, nestihnou agrotechnickou lhůtu nebo nemají dostatek prostoru pro výsadbu. Co s těmito semínky udělat? Zatímco prodejci doporučují zakoupit nová, zahradníci naopak vyzkoušet metodu pro oživení semínek nebo provést zkoušku klíčivosti daných semen. Některá starší semena mohou hůře klíčit, ale podle zkušeností odborníků může pomalý začátek kompenzovat bohatá úroda. Jak je oživit, aby se dala ještě použít?

Metoda pro oživení semínek

Pro oživení semínek nebudete potřebovat nic víc než kousek látky nebo gázy, semínka a dvě misky. Do jedné misky nalijte čerstvě převařenou vodu, do druhé naopak studenou. Semínka pečlivě zabalte do látky nebo gázy a vždy ponořte do vody asi na 5 sekund. Celý proces opakujte pětkrát dokola. Semínka se pomocí změn teplot oživí, rozhodně nedojde k jejich znehodnocení. Stačí je pak zasadit jako obvykle.

Zkouška klíčivosti

Samozřejmě neexistuje jistota, že semínka naklíčí, proto kromě oživení je možné provést ještě zkoušku klíčivosti. Vystřihněte savý papír ve velikosti dna misky, vyložte jím dno a navlhčete. Na povrch položte semínka a přikryjte skleněnou miskou nebo folií. Nechte vyklíčit a následně semínka přeneste do zeminy ve fóliovníku nebo přímo do skleníku, při horší klíčivosti proveďte hustší výsev, případně použijte dle vlastního uvážení a potřeby s ohledem na nutné termíny pro pěstování.

Zdroj: smakdnia.pl