To je vražda, napsala. Seriál, který Angele Lansbury změnil život

Kdo by neznal Jessicu Fletcherovou? Role ze seriálu „To je vražda, napsala“ přinesla Angele Lansbury celosvětový věhlas. Původem britská, později americká, herečka a zpěvačka má však na svém kontě mnoho dalších divadelních a filmových rolí, byť role spisovatelky je zřejmě nejznámější. Její kariéra trvala neskutečných 78 let a Angela zažívala i neskutečné rodinné štěstí, dočkala se vnoučat i pravnoučat. Do poslední chvíle byla velmi aktivní.

Nepovedené manželství

Angela Lansbury se narodila 16. října 1925 v Londýně ve Velké Británii, v dětství přišla o otce, což ji poznamenalo na dlouhou dobu. Byl to také důvod, proč se hned po dosažení dospělosti vdala za Richard Cromwella, kterému bylo o patnáct let více.

https://anews28.com/

Viděla v něm svého otce, jak později poznamenala: „Nedivím se mladým dívkám, že se vdávají za zralé muže, sptřují v nich svého nepřítomného otce.“ Manželství trvalo pouhý rok, Richard se totiž přiznal k homosexualitě. Odešel z manželství napsáním strohého lístku, přátelé ale zůstali do jeho smrti v roce 1960.

Herečkou od patnácti let

V době, kdy byla s Richardem, už byla poměrně známou herečkou. Prvních rolí se zhostila už v 15 letech, přičemž nominaci na svého prvního Oscara získala o šest let později, aby dalším rokem byla nominována znova. Úspěšnou herečkou a zpěvačkou byla po celý svůj kariérní život, který trval neskutečných 78 let.

Získala ještě jednu nominaci na Oscara, mnoho návrhů na různé filmové ceny proměnila. Mimo jiné získala pětkrát Cenu Tony, šestkrát Zlatý glóbus a osmnáctkrát Cenu Emmy, od britské panovnice Alžběty II. obdržela šlechtický titul v roce 2013.

Druhé manželství

Rok po rozvodu s Richardem se zamilovala do svého agenta Petera Shawa, se kterým zažila neskutečných 53 let, během nichž se jim narodily dvě společné děti a vychovávali ještě syna Davida z předchozího Peterova svazku. Největší slávy se dočkala Angela až po roce 1984, kdy se začal vysílat seriál „To je vražda, napsala“. Během svého života ale mnohokrát dokázala, že patří mezi nejtalentovanější herečky ve své generaci. Zemřela 11. října 2022 v rodinném kruhu v Los Angeles pět dní před 97. narozeninami. 

Zdroj: anews28.com