Co dělat, abyste získali obrovskou úrodu brambor?

Brambory jsou nedílnou součástí našeho jídelníčku. Jedná se o surovinu, která v našich zemích roste po staletí. Navíc obsahuje mnoho zdravých složek, které bychom neměli podceňovat. Připravit z nich můžete nespočet receptů na mnoho způsobů, a proto je jejich pěstování skvělou volbou pro všechny, kdo mají doma alespoň trochu prostoru.

Minulá sezóna možná nebyla nejlepší, ale letos můžete mít obrovskou úrodu. Musíte jen splnit pár základních podmínek a jednoduchých kroků, které vás přivedou k úspěšné sklizni. Jedná se o velmi jednoduché kroky. Tyto důležité rady vám umožní uspokojit potřeby své rodiny i na malé ploše zahrady nebo na balkonu, kde můžete brambory pěstovat v pytli nebo speciální nádobě.

Tipy pro maximální úrodu brambor

V první řadě byste se měli soustředit na výběr hlíz pro výsadbu. Hlízy by neměly mít žádné viditelné onemocnění, poškození ani skvrny. Klíčky musí být silné a krátké. Bujné klíčky je mnohem lepší odstranit, protože by mohly zpomalit růst hlízy v půdě. Hlíza by měla být velká minimálně jako slepičí vejce. Menší kusy vás nepřinesou žádnou úrodu. Jestli hlízy skladujete před výsadbou ve sklepě, měli byste je před samotnou výsadbou zahřát na slunci.

Velmi důležitý je také čas výsadby. Počkejte, až bude mít půda minimálně 8 stupňů. Nejlepší čas pro střední Evropu je po 1. květnu. Pro jižní státy bude mít půda správnou teplotu již po 25. dubnu. První sazenice se objeví až po 15-20 dnech, takže se příliš nemusíte obávat z návratu mrazů, protože to je během května již velmi nepravděpodobné.

Správná výsadba je 80 % úspěchu

Při správné kvalitě půdy a zalévání bude mít keř výšku 80-100 cm. Z tohoto důvodu by řady měly být alespoň 70 cm od sebe, ale ne více než 80 cm. Vzdálenost mezi hlízami v jedné řady by se měla pohybovat mezi 20 až 25 cm. Záleží na velikosti hlízy. U velkých to může být až 35 cm. V případě hodně velkých odrůd (Red Lady) se doporučuje vzdálenost mezi hlízami 45-50 cm.

Velikost sklizně záleží samozřejmě na kvalitě půdy. Brambory milují půdu obohacenou kompostem. Jestli víte, že máte velmi chudou půdu, měli byste každý podzim používat kompost nebo minerální hnojiva. Minerální hnojiva je dobré používat lokálně přímo během výsadby. Tato metoda může zvýšit výnos brambor až o 20 procent. Na písčitých půdách můžete použít 16 % dusíku, fosforu a draslíku. Pro středně těžkou půdu bude nejlepší 10 % dusíku, fosforu a 26 % draslíku.

Hloubka výsadby je klíčová

Pro brambory musíte mít připravenou prodyšnou půdy, aby se v ní mohly tvořit nové hlízy brambor. Ve velkých hloubkách se mohou udusit. Proto byste je neměli sázet do velké hloubky. Ideální hloubka pro brambory je 10 cm. Jakmile tuto podmínku dodržíte, můžete se těšit na bohatou úrodu, která vám vydrží po velkou část podzimu a zimy.

Někteří zahradníci používají netradiční metodu, kdy brambory nezakopávají do země, ale používají slámu nebo kompost. Výhodou je, že máte méně práce a brambory jsou při sklizni zcela čisté. Bohužel k nim mají také dobrý přístup myši a larvy brouků, které se skrývají v kompostu. To může úrodu úplně zničit. Kompost je bohatý na dusík, a proto jsou takto pěstované brambory také náchylnější k plísním.

5 podmínek pro bohatou sklizeň

Brambory milují výživnou a kyprou půdu. Minerální hnojiva, popel a kompost vám pomohou během výsadby. Keře musí mít správnou vzdálenost od sebe, aby měly dostatek světla a vzduchu. Třetím bodem je optimální hloubka výsadby, kterou byste neměli při výsadbě prohlubovat. Nezapomínejte také na prostředky proti mandelince bramborové a larvám, jinak nebudete mít žádnou úrodu. A nakonec se vždy snažte plodiny střídat. Brambory ochráníte před svrabem a dalšími nemocemi.

Zdroj: smakdnia.pl