Jak namnožit muškáty z řízku? Je to jednodušší, než si myslíte

Předjaří je velmi důležitým obdobím, když chcete rozmnožovat své rostliny. Muškáty jsou jednou z nejoblíbenějších dekorací balkonů i zahrad. Jeho barevné květy dodají vašemu domovu jedinečný charakter. Na jaře je ideální čas, abyste přemýšleli nad množením pomocí řízků. Poradíme vám, jak to udělat nejlépe, abyste nepoškodili rostlinu.

Kdy získáte nejlepší sazenice?

Nejlepší čas na získání sazenic je podle odborníků na konci léta a začátkem podzimu. Tehdy získáváme tzv. apikální řízky a řízky z výhonků. Zahradníci radí, abyste je sbírali na přelomu srpna a září nebo října a listopadu. Ukázalo se, že ani jaro není na množení muškátů špatným obdobím.

https://porady.interia.pl/

Množení rostlin

Muškáty můžete množit dvěma způsoby: ze semen nebo ze stonkových řízků. V případě semen začněte na přelomu února a března. Vysejte je do speciálních truhlíků a umístěte do teplé místnosti. Na řízky je ideální čas na počátku jara. A nejlépe je získáte z rostlin, které byly přes zimu uvnitř.

Jak správně získat mladé sazenice muškátů?

Hlavní je použití dezinfikovaným ostrým nožem nebo zahradnickými nůžkami. Udělejte rovný řez (5-10 cm dlouhý) bez zubatých úlomků. Na každém řízku nechte 2-3 listy. Sazenicím dejte pár minut, aby mohly řezy oschnout. Potom je můžete vložit do nádoby s vodou.

https://porady.interia.pl/

Péče o řízky

Řízky ve vodě umístěte na teplé a světlé místo. Nejlepší je parapet u balkonu. Tam je nechte po dobu 2-3 týdnů, dokud nezakoření. Potom je můžete přemístit do malých květináčů s lehkým substrátem. Zalévejte je jemně. Uchovejte je na teplém a stinném místo s teplotou 16-20 stupňů.

Můžete množit muškáty z listů?

Rostliny můžete množit také z listů. Listy vložte do směsi rašeliny a písku. Větší část řapíku musí být v půdě. A nezapomeňte substrát bohatě zalít. Nejdůležitější je přiměřená vlhkost a teplota kolem 20 stupňů. Nejlepší je vytvořit mini skleník, kde se bude listům dařit nejlépe.

Zdroj: porady.interia.pl