Chcete mít letos krásné okurky? Těchto 10 tipů potřebujete znát

Okurky obvykle patří k oblíbeným zahradním odrůdám, které se snadno pěstují a mívají dobré výnosy. Bohužel mnoho lidí vám potvrdí, že zrovna jim okurky ne a ne vyrůst a mají s nimi jen samé trápení. Pro pěstování okurek není třeba mít žádné kryté prostory, protože je lze bez problémů pěstovat i venku na zahradě. Ale je klíčové zajistit, že rostlinky skutečně na záhonech dlouho vydrží a bude se jim dařit natolik, že přinesou uspokojivou úrodu. Proto je třeba znát některé požadavky na prostředí a pěstování. Těchto deset tipů vám situaci značně usnadní.

https://smakdnia.pl/

1.   Klíčové je vybrat správnou odrůdu

Každé zahradnictví nabízí alespoň 5 různých odrůd okurek. Pokud jako neznalý zahradník přijdete vybírat semínka, pravděpodobně budete volit podle lákavého obrázku na obalu, nebo třeba podle ceny semínek. To je ale samozřejmě chyba. Rozhodovat byste se měli především podle toho, jaké podmínky můžete na zahradě semínkům nabídnout a podle toho zvolit odrůdu, která je do těchto podmínek ideální. Řiďte se především informacemi uvedenými na obalu semínek a zkuste co nejlépe odhadnout, jaké prostředí dovedete okurkám nabídnout. Obvykle je zásadní rozdíl například v tom, zda okurky pěstujete venku nebo ve skleníku.

https://smakdnia.pl/

2.   Vyberte vhodnou půdu

Rostlina vždy potřebuje kvalitní a dobře vyživenou půdu, která by také měla být hluboko zpracovaná a také dobře vyhnojená. Pokud si nejste jisti kvalitou své zeminy, hodí se do ní zamíchat ještě před výsadbou minerální hnojivo. Můžete k tomu využít i speciální hnojivo, které je k dostání ve formě rašelinového substrátu. Skvělý je také vyhřátý chlévský hnůj, protože okurky prostě milují teplo. Nedostatečná výživa je často zásadním problémem, proč nejsou výpěstky dostatečné, proto ji rozhodně nepodceňte.

https://smakdnia.pl/

3.   Nepodceňujte zalévání

Pro optimální vývoj plodů je především zásadní dostatečná zálivka od vzcházení až do konce nasazování plodů. Je nutné přísun vody přizpůsobit podnebí, ale také aktuálnímu průběhu počasí. Okurky se obvykle zalévají dvakrát až třikrát týdně v ranních nebo večerních hodinách, ale pokud je zrovna počasí hodně deštivé, nebo naopak až moc horké, je samozřejmě nutné frekvenci upravit. Při teplotách pod 18 °C je zálivka zbytečná. Ideální je tzv. zálivka podmokem. Ve vzdálenost asi 20 cm od sazenic nachystejte mělkou rýhu, do které vodu napustíte. Voda se pak vsakuje postupně a okurky si svými kořeny mohou vzít přesně tolik, kolik potřebují. Nehrozí tedy přemokření, které by mohlo vést k plísním.

https://smakdnia.pl/

4.   Péče o porosty

Je důležité zabránit přemnožení plevele zejména v době, kdy jsou okurky ještě malinké a rostlinky nejsou dostatečně silné. V této době je také vhodné pomáhat jim prokopáváním, ale musíme dávat velký pozor, abyste nepoškodili jemné kořínky okurek. Odstraňujte také pravidelně plevel, a to jemným a opatrným vytrháváním. Jakmile budou okurky dostatečně zakořeněné a silné, poradí si s plevelem samy.

https://smakdnia.pl/

5.   Boj proti chorobám

Nepodceňte ani ochranu okurek před nákazou různými chorobami. Nejčastěji je může ohrožovat padlí okurkové, čerň okurková, virus okurkové mozaiky a plíseň okurková. Některé moderní odrůdy již mají vypěstovanou odolnost proti některým chorobám, ale například proti plísni okurkové, která nejčastěji okurky ohrožuje, neexistují žádná skutečně odolná odrůda, takže je třeba být v tomto směru skutečně obezřetní. Jestliže chcete používat chemické prostředky pro ochranu proti plísni okurkové, je nutné samozřejmě začít preventivně ještě předtím, než se choroba na listech objeví. Pamatujte na to, že přípravek se nesmí používat více než dvakrát či třikrát za sezonu a také pečlivě dodržujte ochrannou lhůtu, která se pohybuje od tří do osmi dní.

https://smakdnia.pl/

6.   Zajistěte správnou teplotu

Okurky nejlépe prospívají v rozmezí teplot od 18 do 25 stupňů. Je třeba na to pamatovat a podle toho také plánovat výsadbu. Zejména na počáteční fáze růstu by nemělo být příliš teplo, aby okurka vůbec vykvetla a mohla mít nějaké plody.

https://smakdnia.pl/

7.   Dopřejte jim pořádnou oporu

Nosnou konstrukci je vhodné vyrobit z latěk a na tu pak upevnit sítě. Pro lepší stabilitu je možné ke kraji přidat ještě kovové profily nebo roxory. Tak bude opora dostatečně stabilní a okurky se po ní budou snadno plazit. Pokud zajistíte dobrou a vysokou oporu, budete mít jistotu, že plody budou dost daleko od země, aby je napadla plíseň, ale třeba také škůdci. Rostliny je dobré navádět na síť do té doby, než dosáhnou vrcholu konstrukce, poté stačí rostliny přehodit na druhou stranu konstrukce a nechat je splývat zase dolů.

https://smakdnia.pl/

8.   Zaměřte se na dobrou výživu

I okurky je třeba vydatně hnojit. Jak to udělat nejlépe, aby se jim skutečně dařilo a prospívaly? Jak poznat, co jim chybí? Nedostatek dusíku se projeví tak, že se plody zúží a zakřiví, nedostatek draslíku vede k tomu, že mají plody netypický tvar hrušky. Celkově špatný stav výživy se projeví tak, že okurky začnou shazovat květy, a tím pádem snižují svoji výnosnost. Je proto potřeba zajistit jim dostatečné hnojení. Ideální je pořídit speciální hnojivo určené přímo pro pěstování okurek. S ohledem na půdu, kde okurky pěstujete, je možné zaměřit se také na hnojení organickou hmotou, která celkově zvyšuje kvalitu půdy.

https://smakdnia.pl/

9.   Jak sklízet

Okurky je možné sklízet obvykle ve dvou až třídenních intervalech. Období sklizně trvá tři až šest týdnů. Vše závisí samozřejmě do značné míry na průběhu počasí, ale zejména na zdravotním stavu porostu, postupu výsevu a také zvolené odrůdě. Sesbírané okurky je dobré zpracovat ihned, zcela čerstvé vydrží jen dva nebo tři dny, potom vadnou a kazí se.

https://smakdnia.pl/

10. Nechte si poradit

Pokud máte jakýkoliv problém, neváhejte se obrátit na zkušenějšího zahradníka. Ten často dovede velmi rychle diagnostikovat problém a náprava může snadno a rychle proběhnout.

https://smakdnia.pl/

ZDROJ: smakdnia.pl