Proti rýmě i komárům, rýmovník nesmí doma v květináči chybět!

Rostlinu s tajemným názvem Plectranthus amboinicus znají mnozí spíše pod názvy, jako je rýmovník nebo kubánské oregano, ale používají se pro ni také jména jako molice, moud nebo řecký eukalypt. A stejně jako má rostlina mnohá označení, má i tolik léčivých účinků, protože umí zatočit s rýmou, alergiemi nebo nachlazením a virózou, ale pomůže současně s vysokým tlakem nebo bolestmi hlavy. Co víc?  Poradí si s komáry a jiným dotěrným hmyzem!

https://chalupari-zahradkari.cz/

Rýmovník je jen jeden

Nejdůležitější je výběr rostliny, pod názvem rýmovník se totiž často skrývají zcela odlišné druhy. Pravý rýmovník citronový (Plectranthus amboinicus) je z čeledi hluchavkovitých, má jedinečnou vůni, která je kombinací meduňky a máty. Světle zelený lístky se stříbrným chmýřím a vzhled hluchavky pak napovídá, že se opravdu jedná o pravý rýmovník, který je známý svými unikátními účinky. Při rýmě navíc poznáte rýmovník hravě, stačí si k němu přivonět a hned uvolní ucpaný nos. Žádný účinek se nedostavuje? Pak se nejedná o rýmovník, ale rostlinu, kterou vám jen pod tímto názvem prodali!

https://chalupari-zahradkari.cz/

Oblíbený v Karibiku, původem z Asie

Leckoho napadne, že název kubánské oregano odkazuje na domovinu. Není tomu tak, byť je v Karibiku rýmovník hojně rozšířený a oblíbený jako koření i lék, pochází z oblasti jihovýchodní Asie a Indie. Léčivé jsou obklady z listů při dýchacích obtížích nebo bronchiálních onemocněních, ale užívá se zevně éterický olej, který se však musí ředit jiným olejem, protože je vysoce koncentrovaný. Pomazání touto směsí pomáhá při kousnutí hmyzem, pořezání nebo odřeninách.

https://chalupari-zahradkari.cz/

Nenáročná pokojovka s mnoha účinky

Proč pěstovat rýmovník v domácnosti celoročně? Především pomáhá s dýcháním nehledě na chřipkovou sezónu, protože uvolňuje cenné látky a osvěžuje jimi vzduch. K tomu jeho vůně odpuzuje polétavý hmyz, zejména mouchy nebo komáry, což je neocenitelné hlavně v letním období. Jako repelent se mohou použít též listy, stačí si jimi otřít pokožku a od hmyzu je pokoj. Rýmovník má rád letní období, není od věci jej na léto přenést na terasu nebo na balkon.  

Čaj z rýmovníku při astmatu i bolestech hlavy

Rýmovník je bylinka, ze které se může též připravovat čaj. Postačuje dát do hrnku jeden čerstvě utržený list a zalít jej horkou vodou, po 10 minutách pod pokličkou se může popíjet doslazený kapkou medu. Nálev z rýmovníku pomůže při astmatu, při zánětech v krku nebo při bolestech hlavy. Velmi efektivně působí na snížení krevního tlaku a při trávicích obtížích. Denně se doporučují až 3 šálky.

https://chalupari-zahradkari.cz/

Listy na jizvy nebo drobné rány

Připravený odvar se může užívat zevně na potírání drobných ran, řezných zranění nebo jiných poranění na pokožce, také na popáleniny nebo na čerstvé jizvy. Obklady z rýmovníku jsou lékem při revmatu. Při akutních řezných ranách nebo spáleninách lze dokonce promnout list rýmovníku a přiložit napřímo, aby došlo k zatažení a úlevě od bolesti. V asijských domácnostech je rýmovník po ruce vždy, dokonce též sušený.

Na podporu kojení i při pálení v ústech

Pro jaké další účinky je rýmovník oblíbený? Sušený rýmovník se používá jako koření. V oblibě jej mají rodičky, které chtějí podpořit tvorbu mateřského mléka. A co dělat při pálení v ústech vlivem snězených chilli papriček? I s kapsaicinem, pálivou látkou z paprik, rýmovník snadno zatočí. Stačí rozžvýkat čerstvě utržený list a nechat šťávy působit, k tomu se zlepší celkově trávení a dojde k vyčištění úst od bakterií.

https://chalupari-zahradkari.cz/

Léčivý sirup z rýmovníku

A jak mít rýmovník vždy po ruce? Připravit si rýmovníkový sirup do zásoby je nadmíru snadné, stačí si připravit asi 50 listů rostliny a 700 gramů cukru. Poté se do vysoké zavařovací sklenice navrství centimetr listů a zasype cukrem, takto se proces opakuje až po okraj, kdy se sklenice naplní. Uzavře se víčkem a postaví na slunce, nechá se louhovat asi tři týdny ve vlastní šťávě. Na závěr se vzniklý sirup přecedí a uloží do chladničky. Užívá se lžička třikrát denně, může se používat i jako obvyklý sirup v letním parnu nebo při bolestech břicha.

Zdroj: designavenue.cz