Pivoňky: krasavice, které potřebují na jaře správně zahnojit

Nepochybně zaujmou svých vzhledem i neskutečnou vůní. Pivoňky, jsou krásky, které mohou oživit jarní zahradu. Vynikají velkými barevnými květy a velkolepou vůní. Mezi další výhody patří jejich dlouhověkost, vydrží na stejném stanovišti po dlouhá léta, ale musí se o ně řádně pečovat, zejména potřebují dodávat patřičné živiny. Důležité je hnojení od třetího roku po výsadbě, aby mohly vzkvétat a dělat radost. Jak se pivoňky na jaře přihnojují?

https://oselyaua.com/

Péče o pivoňky

Jakou péči potřebují tyto vytrvalé rostliny z čeledi pivoňkovitých, aby se jim dařilo? V mírně teplých oblastech se vyskytuje na třicítku různých druhů pivoněk, které potřebují během sezóny pravidelnou zálivku, okolí keříků pravidelné plení a kypření půdy a samozřejmě hnojení. První dodávka živin se provádí hned po zimě, kdy povolí půda po mrazech a je po tání sněhu. Používají se zejména dusíkatá a draselná hnojiva, je třeba počítat s 10 až 15 gramy dusíku a stejným množstvím draslíku na keřík.

https://oselyaua.com/

Živiny pučícím pupenům

Další dávku hnojiv je třeba podat pivoňkám v době, kdy začínají rašit pupeny. Opětovně se musí sáhnout po dusíku a draslíku, zapomenout se nesmí na fosfor. Dávkování je uvedené na výrobku, běžně se počítá s objemem asi 10 až 15 gramů na každý prvek a na každý keř. Po odkvětu je možné aplikovat třetí dávku, tentokrát již bez dusíku, fosforu asi 15 až 20 gramů a draslíku 10 až 15 gramů na každou rostlinu. Vždy je dobré se řídit doporučením výrobce, aby nedošlo k nadbytečné tvorbě zelených listů a omezení kvetení.

https://oselyaua.com/

Pivoňky do vázy

Těmto kráskám se daří takřka ve všech druzích půd, zemina ale musí být dostatečně propustná. Optimální pH je mezi 6 a 6,5 stupni, přičemž mají rády slunná stanoviště, nesnesou přílišnou vlhkost. Pivoňky vykvétají od poloviny května přibližně do června. Velmi krásné jsou také jako čerstvé ve váze, kdy se doporučuje je seřezávat ještě nerozkvetlé, aby mohly těšit doma po dlouhou dobu. Pivoňky lékařské se používají též v lidové medicíně, sbírají se korunní plátky i kořen, pro jejich možnou jedovatost se však doporučuje léčba pouze pod dohledem zkušeného léčitele.

https://oselyaua.com/

Zdroj: oselyaua.com