Co je kopřivový hnůj a jak ho využít na zahradě?

Kopřivy hodně lidí vidí jako plevel, ale ve skutečnosti je to velmi cenná bylina. Hodně lidí ji využívá pro svoje zdraví nebo krásné vlasy. Stejně dobře můžete její vlastnosti využít také na zahradě. Z kopřivy snadno vyrobíte hnůj pro rostliny, který zničí škůdce. Stejně tak si můžete vyrobit také odvar nebo extrakt. Jak na to?

https://regiodom.pl/

Co obsahuje obyčejná kopřiva?

Kopřivy mají mnoho léčivých vlastností a vysokou nutriční hodnotu. Díky tomu se skvěle hodí nejen do domácí lékárničky, ale také na zahradu. Kopřivy obsahují vápník, hořčík a železo, které jsou nezbytné pro rostliny i živočichy. Navíc v nich najdeme vitamín C, kyselinu křemičitou, mravenčí a silice. Díky tomu můžete jíst a pít kopřivy pro chuť, zdraví i krásu. A všestranné využití mají také u rostlin.

https://regiodom.pl/

Kopřivový hnůj

Tato varianta je ideální pro mladé rostliny před rozkvětem. Do 10litrového plastového kbelíku s víkem vložte nasekané kopřivy a zalijte vodou. Nedávejte vodu až k víku, protože při fermentaci může dojít k varu. Umístěte na teplé místo v polostínu a nechte stát 10-20 dnů. Průměrná doba fermentace jsou dva týdny. Jednou za pár dnů promíchejte tyčí.

https://regiodom.pl/

Odvar z kopřivy

Proti mšicím a houbovým chorobám je ideální odvar nebo extrakt. Odvar připravíte z čerstvých kopřiv před květem. Zalijte je vodou v poměru 1:10 a vařte na mírném ohni půl hodiny. Druhou možností je nechat je přes noc zakryté, poté přivést k varu na mírném ohni a nechat vychladnout na pokojovou teplotu. Před použitím nařeďte čistou vodou.

https://regiodom.pl/

Kopřivový extrakt

V tomto případě postupujte jako v případě kopřivového hnoje. Pracovní postup bude stejný, ale roztok použijte již po 10 hodinách, než se na povrchu objeví pěna. Někdo doporučuje použít přípravek asi po dvou dnech, ale v takovém případě můžete rostliny spálit, a proto byste ho měli použít již po několika hodinách, než bude roztok příliš silný pro postřik.

https://regiodom.pl/

Zdroj: regiodom.pl