S okrasným keřem oleandru obecného se můžeme setkat v zámeckých zahradách i na běžných terasách nebo předzahrádkách u rodinných domů. Zdobí jej nádherné květy, které jsou pýchou všech pěstitelů. Ale pozor, barvy, ze kterých oči přecházejí, jsou velmi nebezpečné. Keř patří mezi nejjedovatější rostliny, se kterými se lze běžně setkat. Jedovaté jsou všechny části oleandru, k otravě může dojít i po požití medu z jeho nektaru. A jak se o oleandr starat, aby dělal radost?
Okrasný květ, který miluje slunce
Co potřebuje keř oleandru obecného ke svému zdravému růstu? Především potřebuje dostatečně velký květník se substrátem s přídavkem rašeliny nebo s hlinitopísčitou půdou a s vrstvou drenáže na dně. Keř miluje sice vodu, ale stálou vlhkost nebo přímo stát ve vodě oleandr nesnese. Pro krásné květy je zapotřebí též dostatek světla a slunečních paprsků, nevadí mu jižní nebo jihozápadní umístění s krytím proti průvanu. Neméně podstatný je pravidelný prostřih.
Podzimní střih pro větší bohatost
Při práci je nezbytné používat ochranné rukavice a brýle, jak již bylo řečeno, oleandr má všechny části prudce jedovaté a mohlo by dojít k nevratnému poškození zraku. Střihat se musí na podzim, aby na jaře mohl keř vykvést novými květy a získat na bohatosti. Pro omlazení se zkracují větve o celou třetinu nebo až o polovinu. Pro rekonstrukční nebo udržovací řez stačí řezat větve nad přeslenem, což je místo, ze kterého vyrůstají asi čtyři listy. Na každé ořezané větvi by měly zůstat asi tři přesleny.
Prořezávka s nadílkou
Velkou výhodou provádění prořezávky je možnost získání řízků a sazenic pro další množení. Boční výhony s délkou asi 15 centimetrů jsou vhodné pro řízky, které se umisťují do vody a poté do fóliovníku nebo pod igelitový kryt do směsi písku s rašelinou. Během měsíce zakoření a je možné sazenicemi obdarovat známé a sousedy. Po řezu výhony dorostou během zimování, na jaře pak obrazí bohatými květy.
Zdroj: tudasfaja.com