Plevel mezi dlaždicemi? S likvidací pomůže ocet!

Krásný dům, opečovávaná zahrada a dlážděný chodník, který však nevypadá nejlépe. Je totiž prorostlý plevelnými rostlinami, kterým stačí miniaturní mezírka, aby zakořenily. A právě prostory mezi kostkami jsou ideálními místy, kde se vyskytují. Kde také majitele domů plevelné rostliny nejvíce dráždí, protože jejich likvidace je nadmíru složitá, vytrhávání je takřka nemožné. Nezbývá než použití agresivní chemie? Ani náhodou, vždy existuje možnost ekologické likvidace, v tomto případě postačí obyčejný ocet!

Neupravené cestičky

Jak je možné, že se plevel objevuje nejen v zarostlých a zpustlých zahradách, ale také na opečovávaných pozemcích? Jednoduše se semínka býlí dostávají i do těch nejmenších průrev a mezírek, kde zakoření. Následné vytrhávání nebo plení je náročné, protože do prostor mezi dlažebními kostkami se nedostanou žádné nástroje. Většina plevelných rostlin je k tomu nenáročných a živiny jim stačí na to, aby začaly bujně růst a likvidovat chodníky, dlážděné nebo vybetonované cestičky. V takovém případě pomůže obyčejný ocet.

https://www.express.co.uk/

Návod na likvidaci plevele v dlažbě

Namísto drahých přípravků z hobbymarketů, které jsou nadto plné agresivních chemikálií, se může použít bílý ocet. V obchodech se často prodává desetiprocentní, ale lze jej naředit v poměru 1:1, silnější bude ale působit rychleji. Připravte si litrové balení, k tomu budete potřebovat:

  • 3 lžíce soli,
  • 3 lžíce běžného prostředku na mytí nádobí,
  • láhev s rozprašovačem.

V dostatečně velké nádobě smíchejte sůl s octem, přidejte čisticí prostředek a dobře promíchejte. Směs opatrně přelijte do láhve s rozprašovačem.

Použití octového roztoku

Roztok je připraven k okamžitému použití, postříkejte opatrně veškeré býlí na cestičkách nebo před garáží mezi dlažebními kostkami. Při aplikaci dbejte, aby se větrem nebo nedopatřením nedostaly kapičky aerosolu na okrasné květiny nebo pěstovanou zeleninu. Aplikace je vhodná ve sluneční den v době okolo poledne, aby se mohl plevel rovnou vypálit. Po několika dnech plevel uhyne a poté je čas jej pomocí kartáče odstranit. V jarní a letní sezóně se doporučuje ošetřování každé dva týdny, protože plevel v tomto období bujně roste.

https://www.express.co.uk/

Zdroj: express.co.uk