Jak používat granulovaný hnůj na plodiny v období jara?

Hnojení granulovaným hnojem se stává velmi oblíbenou možností. Je to jednoduché a nemusíte se potýkat s nepříjemným zápachem, který vydává klasický hnůj. V obchodech se zahradním vybavením dostanete hned několik druhů. Jak vybrat ten správný a pro jaké druhy rostlin se tento typ hnojení hodí nejvíce? Poradíme vám.

Co je granulovaný hnůj?

Jedná se o přírodní hnojivo, které vzniká procesem kompostování, fermentace, sušení a nakonec granulace kejdy. Hnojivo se rozkládá postupně, nepráší a nemají silný zápach. Při správném skladování vám navíc vydrží až 3 roky. Hnůj obsahuje draslík, dusík, fosfor, síru, vápník, hořčík, mangan, bór, měď a zinek. Obsahuje tedy vše, co potřebují rostliny pro správný růst.

https://porady.interia.pl/

Typy produktů

Existuje pět typů granulovaného hnoje. Prasečí hnůj je určen pro písčité půdy. Koňský hnůj zvyšuje teplotu půdy. Dobytčí hnůj je nejuniverzálnější a nejoblíbenější. Používá se na okrasné rostliny i plodiny. Slepičí trus má hodně dusíku, proto se doporučuje na hnojení dusíkomilných rostlin, které mají hodně zeleně. A nakonec ovčí hnůj se doporučuje pro rostliny, které preferují humózní půdu, např. tykvová zelenina.

Kdy a jak ho používat?

Nejlépe využijete granulovaný hnůj na začátku jara, ještě před zahájením pěstování rostlin. Používat ho ale můžete také během vegetace. Používat ho můžete prakticky na všechny druhy rostlin. Využijete ho při pěstování ovoce, zeleniny, okrasných rostlin i pokojových rostlin. Granule stačí nasypat na půdu a jemně promíchat s vrchní vrstvou půdy.

https://porady.interia.pl/

Nevýhody použití granulovaného hnoje

Malou nevýhodou je fakt, že se živiny uvolňují postupně a potřebují více času, než hnojivo začne působit. Při nesprávném použití také vzniká nebezpečí, že granule spálí kořeny nebo listy. Tomu se ale můžete velmi jednoduše vyhnout, když si pozorně přečtete návod k použití. Obecně se jedná o bezpečnou, přírodní a hojně používanou volbu, když přijde na hnojení rostlin na zahradě.

Zdroj: porady.interia.pl