Mrkev je úžasnou surovinou, kterou mají rádi nejen dospělí, ale také děti. Při pěstování je velmi nenáročná, takže si ji může vypěstovat i naprostý začátečník. Nemá žádné velké požadavky na umístění, ale potřebuje samozřejmě správnou půdu, která bude lehčí, teplá, propustná a nejlépe bez kamenů. Mrkev byste neměli hnojit, ale potřebuje dostatek vápníku. Největším problémem jsou pro ně ovšem škůdci, kteří si na nich pochutnávají místo vás. Jak se jich zbavit?
Starý a velmi účinný trik
Každý pěstitel by měl znát zázrak jménem manganistan draselný nebo hypermangan. Jedná se o černou krystalickou sůl, kterou na zahradě používaly již naše babičky. Během let se na ni trochu zapomnělo, protože lidé začali více spoléhat na chemické přípravky, které je měly škůdců zbavit. Ve většině případů ovšem nefungují, anebo jsou škodlivé pro přírodu i vaše zdraví. Tento produkt je mnohem lepší a skvěle funguje.
Chcete, aby byla mrkev bez hniloby, plísně a nemocí? Vyzkoušejte tento starý trik. Nařeďte 3 gramy manganistanu draselného v 10 litrech vody. Jeden kbelík vám vystačí na tři až čtyři metry čtvereční. Záloh zalijte, počkejte tři týdny a zalijte znovu. Uvidíte, že vaše mrkev bude dokonalá. Zdravá, bez infekcí, nemocí i plísní. Před aplikací tohoto roztoku byste měli mrkev zalévat obyčejnou vodou, bez hnojiva.
Mrkev bez škůdců
Jediná lžíce červeného nebo černého pepře vám pomůže, abyste na záhonku se zeleninou neměli mušky. Vezměte jednu polévkovou lžíci tohoto koření a rozmíchejte ji v 10 litrech vody. Tímto roztokem mrkev zalijte, anebo postříkejte pomocí lahve s rozstřikovačem. Uvidíte, že vaše mrkve budou dokonale chráněné před škůdci, kteří si na nich běžně pochutnávají, a budete mít nádhernou úrodu, kterou ocení celá vaše rodina. Díky těmto trikům budete mít dostatek úrody na hřejivé polévky, do salátu i jen tak na chroupání.