Koprové pesto je zdravé a za pár minut připravené

V létě, kdy v zahradě roste všemožná zeleň a obchody jsou zaplavené ovocem a zeleninou, je čas myslet na zimu. Týká se to i bylinek, například kopru. Kopr lze zamrazit i usušit, ale nejlepší volbou je udělat z něj omáčku. Připravíte ji během několika málo minut, skladovat ji lze dlouhé měsíce a během chladného období vám jistě přijde k chuti.

Reklamy

Lze ji použít na cokoliv

Koprová omáčka je výborná nejen v zimě, ale i v létě k dochucení salátů nebo pomazánek na chlebíčky, ale i masa a těstovin. Toto zelené koření dodává pokrmům jedinečnou chuť a vůni a konzistencí připomíná oblíbené pesto. Potřebovat budete kromě kopru také citron, sůl, česnek, olivový olej a cukr.

Kopr nejprve důkladně omyjte a osušte papírovými utěrkami. V mixéru ho nahrubo rozmixujte spolu s oloupanými a nakrájenými stroužky česneku. Citron dobře opláchněte teplou vodou, osušte ručníkem a na jemném struhadle nastrouhejte kůru. Snažte se nezasáhnout do bílé vrstvy. Citron pak rozkrojte na polovinu, vymačkejte z něj šťávu a spolu s kůrou ji přimíchejte k rozmixovanému kopru s česnekem.

Reklamy
https://sovkusom.ru/

Stačí dochutit a je hotovo

Pak přidejte lžičku soli, půl lžičky cukru a 100 mililitrů olivového oleje. Opět rozmixujte, tentokrát tak, aby vznikla hustá pasta bez větších kousků. Koprovou omáčku přelijte do sterilizované nádoby a uchovávejte v chladu a temnu. Můžete ji i zamrazit. Používejte k dochucení po lžičkách, ale skvěle chutná i jen samotná namazaná na kousku pečiva.

https://sovkusom.ru/

Kopr je vhodnou bylinkou pro osoby se zažívacími obtížemi, jako je nadýmání a plynatost, křeče v břiše a nechutenství. Doporučuje se v menší míře i kojícím ženám, jelikož zvyšuje tvorbu mateřského mléka a předává do něj účinné látky, které pomáhají kojencům překonat bolesti bříška. Semena kopru se často používají při onemocnění močového ústrojí. Výhodou kopru je, že nemá žádné negativní účinky a mohou ho konzumovat i děti.

Zdroj: sovkusom.ru

Reklamy