Nejčastější příznaky a rizikové faktory trombózy

Stále častěji v posledních letech slýcháme o onemocnění trombózou, vlivem které dochází i k četným úmrtím. Co to vlastně je? Jedná se o srážení krve uvnitř cévy a tvorbu krevní sraženiny, která zastaví průtok krve. Některé typy krevních sraženin mají jen mírné nebo vůbec žádné příznaky a jsou označované jako „tiché“. Proto je důležité znát nejen příznaky, ale i rizikové faktory sraženin.

Co může trombóza způsobit?

Trombózu lze léčit, pokud je zjištěná včas. Vždy je ale lepší nějakým způsobem v první řadě zabránit tomu, aby k nim vůbec došlo. Provedením změn životního stylu, jako je zlepšení stravy, zvýšení fyzické aktivity a odvykání kouření, můžou riziko vzniku trombózy značně snížit. Krevní sraženina se může objevit kdekoliv v krevním řečišti.

Existují dva typy sraženin. Hluboká patří k závažnější formě, protože se vyskytuje v jedné z hlavních žil hluboko v těle. Povrchová se vytvoří v žílách umístěných pod kůží. Pokud krevní sraženina zablokuje tepny vedoucí k srdci a dojde ke ztrátě zásobení části srdce, dochází k infarktu. Pokud krevní sraženina zablokuje tepnu v mozku, způsobí mrtvici.

Kdo je nejvíce ohrožen trombózou?

Rizikové faktory trombózy mohou být dědičné. Může se také objevit následkem infekce, zánětu nebo po operaci, kdy pacient musí dlouhodobě ležet Zvýšená tendence ke srážení krve bývá častá v důsledku určitých zdravotních stavů nebo při užívání antikoncepčních pilulek. Více ohrožení jsou lidé nad 60 let věku, ale i lidé, kteří mají sedavé zaměstnání nebo často dlouhodobě sedí, například při řízení. Svalové kontrakce totiž obvykle pomáhají krevnímu oběhu.

Těhotenství zvyšuje tlak na žíly pánve a nohou, více jsou pak ohrožené ženy s dědičnou poruchou srážlivosti krve. Větší tlak na žíly vzniká také u lidí s nadváhou nebo obezitou. Některé druhy rakoviny mohou zvyšovat množství látek v krevním řečišti, které způsobují srážení krve. Na vině může být i zánětlivé onemocnění střev, které zvyšuje riziko hluboké žilní trombózy.

Jaké jsou příznaky?

Mezi příznaky trombózy patří bolesti, otoky, zarudnutí nebo modřiny v postižené oblasti. Může být obtížné stát nebo chodit. Objevuje se svědění, a kožní vyrážka v oblasti sraženiny. Při dotyku můžeme cítit, že je kůže v tomto místě teplejší, a žíly viditelně vystupují z naší pokožky. Trombózu doprovází také mírná horečka, obvykle ne vyšší než 38 °C. Hluboká žilní trombóza způsobuje ve většině případů pouze bolest bez změny barvy nebo otoku.

Pokud chceme žilní trombóze a spojeným komplikacím předcházet, je vhodné přijmout některé změny životního stylu. Vyhněte se sedavému způsobu života, přestaňte s kouřením, které výrazně zvyšuje riziko krevní sraženiny, a kontrolujte svou váhu. Obezita je rizikovým faktorem trombózy. Pravidelné cvičení snižuje její riziko, což je důležité zejména pro lidi, kteří často sedí.

Zdroj: newsitamea.gr