Ekologická řešení, která udrží slimáky daleko od zahrady

Slimáci a hlemýždi jsou zkázou pro všechny zahrádkáře. Přitahují je mladé výhonky rostlin, kterými se krmí a ničí je. Zbavit se jich nebývá jednoduché a často je k tomu zapotřebí chemických prostředků. Několik odborníků ale zveřejnilo přírodní odpuzovače, které vaše rostliny ochrání před nájezdy hladových škůdců.

Nedejte jim šanci na úkryt

Hlemýždi a slimáci nejsou jen škůdci, ale také potrava pro mnoho druhů ptactva. Přírodní metody k jejich odpuzení tak nenaruší ekosystém, ale přitom ochrání vaši zahradu. Základem je pravidelně odstraňovat všechny odumřelé a suché listy spadané kolem rostlin, protože se v nich mohou hlemýždi a slimáci schovávat.

Tyto škůdce lze nejsnáze najít v noci v záři lucerny, budou se lesknout. Někteří zahradníci je sbírají a odnášejí pryč, nikdy je ale neházejte přes sousední plot. Jednak zničí i sousední zahradu, jednak se k vám stejně vrátí. Kolem rostlin, které chcete ochránit, vyskládejte lávové kameny. Použít můžete také rozdrcené vaječné skořápky nebo dřevitou vlnu. Slimáky a hlemýždě odpuzují také některé bylinky. Po suchých a porézních materiálech a po ostrých předmětech se jim těžko pohybuje.

https://www.express.co.uk/

Přilákejte jejich nepřátele

Nezvaných hostů se můžete zbavit rovněž pozváním jejich přirozených nepřátel. Na slimácích si pochutnají někteří ptáci, žáby a ropuchy, ježci a na těch menších dokonce i některé druhy brouků. Neplašte je proto ze svých zahrad, ale snažte se je naopak přilákat umístěním krmítka nebo zahradního jezírka, které se bude líbit žabkám.

Zatímco přilákání nepřátel slimáků je velmi efektivní způsob, může to chvíli trvat, než se dočkáte požadovaného efektu. Pokud potřebujete problém řešit hned, zkuste kolem rostlin postavit ekologickou bariéru, která nebude bránit slunečnímu světlu, ale ztíží slimákům a hlemýžďům jejich nájezdy. Pokud vše ostatní selže, budete muset škůdce přemístit ručně co nejdál od zahrady.

Zdroj: express.co.uk